Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tropiciele Makabrył: Pokolorowany zabytek z Jaworzna

red

Zabytkowy pałacyk zyska kolorową, ceramiczną elewację, dobudówkę kształtem przypominającą wieloryba i złotą kopułę, która będzie górować nad okolicą. Wszystko to charytatywnie, dla bezdomnych z Jaworzna

dom przy ulicy długiej w jaworznie
Dom przy ulicy Długiej w Jaworznie czeka na remont
źródło: facebook.com/wspolnota.betlejem

Obecnie w domu przy ulicy Długiej w Jaworznie działa Wspólnota Betlejem, która zrzesza ubogich i bezdomnych. Mieszkańcy prowadzą dom sami. Gotują, sprzątają i utrzymują się z własnej pracy. Wspólnotę założył ksiądz Mirosław Tosza, to on wpadł na pomysł remontu domu. Co zainspirowało go do tak odważnego projektu?

Jak się okazało księdzu spodobała się twórczość austriackiego artysty Friedensreicha Hundertwassera, który znany jest z nietypowego doboru kolorów na budynkach, których fasady projektował.

Prace remontowe rozpoczną się już w przyszłym roku. Najpierw wyczyszczona zostanie fasada budynku. Następnie pokryta zostanie kolorowymi, ceramicznymi elementami, podobnymi do tych, które na budynkach umieszczał Hundertwasser. Z kolei nad gankiem ma powstać witraż, z którego ma spływać struga ceramiki aż na główne drzwi wejściowe. Na szczycie budynku powstanie złota kopuła w kształcie cebuli, a dach zyska zielony kolor.

- Zmianie ulegną też rogi domu. Zostaną rozciągnięte za pomocą odpowiedniej nadbudowy, tak by przypominały namiot - mówi Tomasz Pochylski, architekt z bytomskiej pracowni Spart. Obok budynku powstanie nowe, przypominające kształtem wieloryba pomieszczenie - Będzie to miejsce na wydarzenia kulturalne, artystyczne, wykłady i spotkania - mówił ksiądz Tosza.

Pomysł na formę budynku ksiądz podpatrzył podczas wizyty w Wiedniu. - Miałem okazję zobaczyć budowle Hundertwassera. Kolorowe, nietuzinkowe budynki tak mi się spodobały i pasowały do naszej ideologii, która głosi, że dom to nie tylko ściany, że nowe Betlejem musiało być właśnie takie. To będzie jedyny taki budynek w Polsce. - dodał ksiądz.

Z remontu cieszą się urzędnicy z jaworzańskiego ratusza.  - Jest odważny, ale niezwykły. Być może wkrótce za sprawą remontu tego budynku do naszego miasta zaczną zjeżdżać rzesze turystów - mówi Marcin Marzyński, naczelnik biura informacji i promocji.

źródło: katowice.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Tropiciele Makabrył: Pokolorowany zabytek z Jaworzna