Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tropiciele Makabrył: sieć sklepów Fashion House

tag

Wyjątkowo stylowa architektura czy wyjątkowa makabryła? Sami oceńcie!

Po przeczytaniu listu od pana Tadeusza, za który bardzo dziękujemy, ciężko było nam uwierzyć, że przegapiliśmy taką perełkę wśród Makabrył. Analizując architekturę obiektów handlowych sieci Fashion House ciężko jest dobrać odpowiednie epitety, które mogłyby ją opisać. Jeżeli kiedykolwiek istniała granica pomiędzy dobrą architekturą a zwykłym kiczem to z przykrością trzeba stwierdzić, że architekt Jan Demyere zdecydowanie ją przekroczył.

Fashion House jest to sieć sklepów outletowych powstających w Europie. Pierwsze tego typu centrum handlowe powstało w Polsce w 2004 roku w Sosnowcu. Kolejne powstały w Gdańsku oraz w Piasecznie pod Warszawą . Architektura każdej z filii ma swój motyw przewodni: w Sosnowcu inspiracją był XIX wieczne uliczki z elementami dworca kolejowego, w Gdańsku natchnieniem była wioska rybacka, zaś w Piasecznie nawiązano do warszawskiego Starego Miasta.

Trzeba też przyznać, że na tle Piaseczna i Gdańska obiekt w Sosnowcu wypada najlepiej. Motywem przewodnim jest wiktoriańskie miasteczko. Wnętrze teoretycznie przypomina XIX wieczne uliczki, ze stylowymi latarniami i kinkietami. Kolorowe witryny sklepów wykonane są z drewna. Przed wejściem do obiektu znajduje się sporych rozmiarów zegar. Co ciekawe obiekt stoi tuż przy jeziorze, które właściciele opisali jako miejsce wytchnienia po zakupach.

Fashion House w Gdańsku funkcjonuje od 2005 roku. Przypomina ono małą wioskę rybacką z wysoką na 25 m latarnią morską stojącą w pobliżu. Co ciekawe projekt centrum handlowego zdobył drugą nagrodę w konkursie "Plaza Retail Futures Project Award" na targach MAPIC 2005 odbywających się w Cannes.

Trzeci Fashion House, znajdujący się w Piasecznie ma imitować warszawskie Stare Miasto. Nad wejściami do centrum znajdują się charakterystyczne arkady nawiązujące do zabudowy staromiejskiej. Jak zauważył nasz czytelnik, nad powierzchnią restauracyjną znajduje się kopuła, na której powierzchni namalowane są przedziwne portrety. Można jedynie przypuszczać, że te osobliwe postacie to fundatorzy całego przedsięwzięcia. Podobnie jak outlet w Gdańsku, także i "niby Starówka" dostała swoje wyróżnienie. Mianowicie została nominowana do nagrody w konkursie "CEE Real Estate Quality Awards" w kategorii CEE Retail Development of the Year 2005.

Może niektórym taki styl architektury faktycznie podoba się, jednak zapewne część z czytelników zgodzi się, że jest to architektura rodem z Legolandu, Disneylandu lub innego typu parku rozrywki. Co gorsza właściciele Fashion House'ów planują dalszą ekspansję zarówno w kraju (Szczecin, Poznań, Kraków) jak i za granicą np. w Rumunii. Co ciekawe proponowany projekt Fashion House w tym kraju jest oszałamiająco podobny do tego, który powstał pod Warszawą. Czyżby także i ten obiekt miał przypominać warszawskie Stare Miasto?

Skomentuj:

Tropiciele Makabrył: sieć sklepów Fashion House