Tarnów. 1000 lat nowoczesności
Jeżeli nie macie planów wakacyjnych na sierpień, proponujemy wycieczkę z cyklu "przyjemne z pożytecznym". W ramach projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności" ruszyła wystawa prezentująca historię przedwojennych Mościc - modernistycznej dzielnicy Tarnowa, zanurzonej w bujnej zieleni.
Projekt podejmuje problematykę modernizmu w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazuje tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej.
Nowoczesna historia Tarnowa zaczyna się w 1927 roku, w momencie powstania przemysłowej dzielnicy Mościce. Kończy się tysiąc lat później, w projektach Jana Głuszaka Dagaramy (1937-2000), tarnowskiego architekta futurologa, który w latach 60. i 70. XX wieku tworzył wizje miast przyszłości. Wystawa zrealizowana jest w formie szlaku, na którym znajdują się nie tylko prace zaproszonych artystów, ale także modernistyczna architektura oraz założenia urbanistyczne.
Pomysł w szczególny sposób skupia się na Mościcach, dzielnicy Tarnowa powstałej w okresie międzywojennym. Osiedle przyfabryczne które powstało wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych w 1927 roku, zaprojektowano jeszcze przed powstaniem COP-u. Na 600 hektarach pustego pola wytyczono samowystarczalny kompleks przemysłowo-urbanistyczny, zgodnie z modernistycznymi zasadami projektowania miast. Dynamiczny rozwój nowoczesnej fabryki gwałtownie przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie kontynuowano myśl rozbudowy dzielnicy. Powstały wówczas imponujące budynki użyteczności publicznej: dworzec PKP, dom kultury, obiekty sportowe. Dzielnica zanurzona w bujnej zieleni, przywodzi na myśl modernistyczną koncepcję miasta-ogrodu.
Wystawa "Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939" koncentruje się nie tylko na aspektach społecznych, ale i architekturze przedwojennego ośrodka przemysłowego. Mościce, skromne osiedle przyfabryczne, stanowiące swoisty przegląd wszystkich nurtów i tendencji architektonicznych dwudziestolecia międzywojennego, wytrzymało próbę czasu. Nadal stanowi jedną z najbardziej komfortowych i luksusowych dzielnic miasta.
Na wystawie zaprezentowane zostaną archiwalne plany, projekty budynków, zdjęcia, wydawnictwa i dokumenty z epoki oraz przedmioty osobiste związane z poszczególnymi postaciami - mieszkańcami Mościc.
Wystawa jest częścią większego projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności", którego kuratorem jest Dawid Radziszewski.
Zapraszamy wraz z organizatorami!
10.08, BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
"Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939"
Kuratorki: Barbara Bułdys i Ewa Łączyńska-Widz
Wystawa czynna 10.08-30.09.2011
*Wernisaż w sobotę 27.08 o godz. 17.00
- Więcej o:
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny