Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tarnów. 1000 lat nowoczesności

red

Jeżeli nie macie planów wakacyjnych na sierpień, proponujemy wycieczkę z cyklu "przyjemne z pożytecznym". W ramach projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności" ruszyła wystawa prezentująca historię przedwojennych Mościc - modernistycznej dzielnicy Tarnowa, zanurzonej w bujnej zieleni.

Tarnów. 1000 lat nowoczesności
Tarnów. 1000 lat nowoczesności
fot. Nicolas Grospierre przez www.tarnow1000.pl

Projekt podejmuje problematykę modernizmu w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazuje tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej.

Nowoczesna historia Tarnowa zaczyna się w 1927 roku, w momencie powstania przemysłowej dzielnicy Mościce. Kończy się tysiąc lat później, w projektach Jana Głuszaka Dagaramy (1937-2000), tarnowskiego architekta futurologa, który w latach 60. i 70. XX wieku tworzył wizje miast przyszłości. Wystawa zrealizowana jest w formie szlaku, na którym znajdują się nie tylko prace zaproszonych artystów, ale także modernistyczna architektura oraz założenia urbanistyczne.

Pomysł w szczególny sposób skupia się na Mościcach, dzielnicy Tarnowa powstałej w okresie międzywojennym. Osiedle przyfabryczne które powstało wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych w 1927 roku, zaprojektowano jeszcze przed powstaniem COP-u. Na 600 hektarach pustego pola wytyczono samowystarczalny kompleks przemysłowo-urbanistyczny, zgodnie z modernistycznymi zasadami projektowania miast. Dynamiczny rozwój nowoczesnej fabryki gwałtownie przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie kontynuowano myśl rozbudowy dzielnicy. Powstały wówczas imponujące budynki użyteczności publicznej: dworzec PKP, dom kultury, obiekty sportowe. Dzielnica zanurzona w bujnej zieleni, przywodzi na myśl modernistyczną koncepcję miasta-ogrodu.

Wystawa "Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939" koncentruje się nie tylko na aspektach społecznych, ale i architekturze przedwojennego ośrodka przemysłowego. Mościce, skromne osiedle przyfabryczne, stanowiące swoisty przegląd wszystkich nurtów i tendencji architektonicznych dwudziestolecia międzywojennego, wytrzymało próbę czasu. Nadal stanowi jedną z najbardziej komfortowych i luksusowych dzielnic miasta.

Na wystawie zaprezentowane zostaną archiwalne plany, projekty budynków, zdjęcia, wydawnictwa i dokumenty z epoki oraz przedmioty osobiste związane z poszczególnymi postaciami - mieszkańcami Mościc.

Wystawa jest częścią większego projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności", którego kuratorem jest Dawid Radziszewski.

 

Zapraszamy wraz z organizatorami!

10.08, BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

"Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939"

Kuratorki: Barbara Bułdys i Ewa Łączyńska-Widz

Wystawa czynna 10.08-30.09.2011

*Wernisaż w sobotę 27.08 o godz. 17.00

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ>>>

 

Zajrzyj na stronę projektu "Tarnów. 1000 lat nowoczesności":www.tarnow1000.pl


CZYTAJ TAKŻE:

Makabryła: Gwiezdne Wojny w Tarnowie Mościcach

Jan Głuszak, architekt - wizjoner

Panteon architektów: Le Corbusier, czyli papież modernizmu

Skomentuj:

Tarnów. 1000 lat nowoczesności