Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa siedziba Wydziału Rzeźby ASP - mariaż tradycji z nowoczesnością

bar

Pracownia Vostok Design zajęła I miejsce w konkursie na projekt nowego budynku Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projekt zapowiada się ciekawie i z pewnością doda uroku zaniedbanej dzielnicy.

Nowy budynek ASP
Nowy budynek ASP
www.vstk.eu

Zespół Vostok Design w składzie arch. W. Gawinowski, arch. P. Martela, arch. W. Sumlet, arch. K. Skoczylas i stud. M. Grzybowska stworzył oszczędny w wyrazie projekt, który ciekawie uzupełnia poprzemysłowy charakter warszawskiej Woli.

Nowy budynek ASP

Projekt nowego budynku w zamierzeniu miał być subtelny i mało inwazyjny ze względu na wymagania historyczne starej części oraz zabytkowy charakter gmachu ASP. W efekcie, forma obiektu nie przytłacza swoimi rozmiarami mimo, że jest formą nowoczesną - bardzo dobrze wpisuje się w kontekst urbanistyczny. Budynek ma bardzo oszczędny i skromny charakter. Pozbawiony jest prawie całkowicie detali architektonicznych. Autorzy starali się w ten sposób uzyskać subtelny kontrast pomiędzy charakterem nowej i starej zabudowy.

Część elewacji została wycofana w głąb działki, natomiast pozostała część została zaprojektowana w formie prostej dwuspadowej bryły nawiązującej kątem spadków dachu oraz proporcjami do elementów zabytkowej zabudowy.

W miejscu oryginalnej bramy wjazdowej od ulicy Spokojnej, zaprojektowano duże okno pozwalające przechodniom na wgląd do pracowni. W ten sposób projektanci stworzyli nową bramę, łączącą wizualnie przestrzeń ulicy z przestrzenią twórczą nowego wydziału. Część budynku ukryta za murem, została przykryta płaskim zielonym tarasem z antresolą, której przeszklenie pozwala zajrzeć na sąsiedni dziedziniec. Podobne okno pojawia się w szczelinie pomiędzy starymi budynkami w południowej części działki. Rozmieszczenie okien w nieregularny sposób, urozmaiciło długie i monotonne elewacje wymuszone przez układ funkcjonalny.

ZOBACZ TAKŻE:

Kolorowy akademik w Poznaniu

Dom Gałązka. Drewniana willa w środku lasu

Zamiast "katalogowca" - dom w stodole

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowa siedziba Wydziału Rzeźby ASP - mariaż tradycji z nowoczesnością