Książęce osiedle nagrodzone
Nagrodę Roku SARP za rok 2010 przyznano pracowni AIR Jurkowscy Architekci, autorom osiedla "Książęca" w Katowicach. Jury doceniło wrażliwość twórców próbujących wskrzesić ducha lokalnej architektury, a jednocześnie tworzących architekturę na wskroś nowoczesną.
22 października w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie wręczono Nagrodę Roku SARP za rok 2010. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Bojanowskiego uhonorowało nią Osiedle "Książęce" w Katowicach zaprojektowane przez pracownię AIR Jurkowscy Architekci.
Katowiccy projektanci stworzyli kameralny zespół zabudowy mieszkaniowej, dążąc przede wszystkim do zachowania przestrzennego ładu. "Chcieliśmy zaprojektować coś innego i lepszego jakościowo, zarówno jeśli chodzi o kształtowanie urbanistyczne, jak i stylistykę architektoniczną"- przyznaje Ryszard Jurkowski, generalny projektant. Efektem tych starań jest starannie rozplanowany układ 22 czterokondygnacyjnych budynków o prostych, wyważonych formach. Pomiędzy nimi zaplanowano urządzoną zieleń, która w zamyśle projektantów ma być także obecna w budynkach- w postaci zielonych tarasów czy porośniętych bluszczem pergoli.
Jurorzy docenili pieczołowitość i wrażliwość w tworzeniu miejsca do życia dla przyszłych mieszkańców. Ocenili Osiedle "Książęce" jako udaną próbę wskrzeszenia ducha śląskiej architektury mieszkaniowej i dowód na to, że język architektoniczny nie musi być importowany, lecz może być językiem lokalnym komunikującym się z otoczeniem. K. Bojanowski stwierdza, że realizacja AIR Jurkowscy Architekci "nawiązuje do śląskich tradycji urbanistycznych, osiedli familoków o zwartej zabudowie". Równocześnie proste formy poszczególnych segmentów, przeszklone narożniki, tarasy na dachach przywodzą na myśl "białą architekturę" przedwojennego modernizmu. Pewne rozwiązania formalne i detale, takie jak pergole nad ostatnią kondygnacją czy też kręte stalowe schody prowadzące na dach przypominają chociażby dom na Saskiej Kępie w Warszawie zaprojektowany przez Lacherta i Szanajcę.
Inspiracje czerpane z lokalnej tradycji oraz dorobku modernizmu przyczyniły się do stworzenia nowej jakości, która różni się od większości dzisiejszej polskiej mieszkaniówki, którą Jurkowski określa jako "sieczkę budowlaną". Zespół budynków mieszkalnych ma stanowić zaledwie pierwszy etap inwestycji, na którą mają się złożyć kolejne mieszkania, część usługowo-handlowa, przedszkole i park. Pozostaje mieć nadzieję, że utrzymają one wysoki poziom narzucony przez pracownię AIR.
- Więcej o:
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu
Design Anatomy z nowym projektem biura na szczycie Olivii Star w Gdańsku
Kraków: MONUMENT - nowoczesny 11-piętrowy apartamentowiec w miejscu domu handlowego Gigant
Jaskółcza na Dolnym Mieście w Gdańsku - historia i nowoczesność