Niesamowite wieżowce przyszłości
Szalone projekty polskich architektów wyróżnione w konkursie eVolo. Mobilny wieżowiec i współczesna wieża Babel. Czy można je jeszcze nazwać budynkami?







"To architektoniczna odpowiedź na niestabilne czasy i nadzieja dla ludzi mieszkających w targanych wojnami regionach świata" - mówią autorzy migrujących wieżowców, Damian Przybyła i Rafał Przybyła. Projekt mobilnego wysokościowca (Migrant Skyscraper) zakłada umieszczenie budynków wewnątrz olbrzymiego, ruchomego pierścienia, który pozwoliłby całej konstrukcji przemieszczać się z miejsca na miejsce.
Tym odważnym pomysłem młodzi architekci zdobyli prestiżowe wyróżnienie w amerykańskim konkursie eVolo, który co roku nagradza najlepsze projekty wieżowców. Podobnie jak w poprzednich edycjach, projekty są nie tylko ciekawym studium architektonicznym, ale też starają się zwracać uwagę na zagrożenia oraz rozwiązywać problemy, które mogą czekać nas w przyszłości.
Migrant Skyscraper to nie jedyny polski projekt wyróżniony w konkursie. Wśród laureatów znalazła się także praca Macieja Nisztuka, która przedstawia autorską interpretację współczesnej wieży Babel (New Tower of Babel). Projekt zlokalizował w centrum Warszawy i stanowi "mutację" Pałacu Kultury i Nauki.
Architekt połączył w jedno kilka niedokończonych lub uszkodzonych gmachów i otoczył nimi socrealistyczny gmach PKIN. Całość wygląda na wielką budowę albo stos rusztowań i sprawia wrażenie braku sensu. Maciej Nisztuk protestuje tym projektem przeciwko współczesnej architekturze pozbawionej idei i duszy.
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI