Kerez zwolniony. Co dalej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
Miasto zrywa umowę z Christianem Kerezem, projektantem Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Taką informację przekazał dziś sam autor projektu Muzeum szwajcarski architekt Christian Kerez.
Miasto wystosowało oświadczenie w tej sprawie. Informuje w nim, że Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta (który nadzoruje prace nad muzeum wysłał pracowni Christiana Kereza decyzję o odstąpieniu od umowy z winy architekta. Miasto wezwało też do zapłaty kar umownych z tego tytułu, w wysokości 5,4 mln zł.
Miasto wysłało też 30 kwietnia pozew przeciwko firmie architekta "o zapłatę kar umownych naliczonych z tytułu zwłoki w dostarczeniu dokumentacji wraz z odsetkami w łącznej wysokości 1 637 333,79 zł". W kwietniu architekt złożył do Urzędu Miasta żądanie zapłaty za złożenie projektu budowlanego (które nie nastąpiło) oraz żądanie zwrotu kosztów przelotów, spotkań, prezentacji i innych. W piśmie zakwestionował zasadność roszczeń miasta w zakresie złożenia poprawionej dokumentacji projektowej.
Urzędnicy miasta zwracają też uwagę, że w grudniu 2010 roku Christian Kerez "jednostronnie wstrzymał prace projektowe".
Według planów Muzeum Sztuki Nowoczesnej miało powstać na pl. Defilad. Projekt na jego budynek wygrał Christian Kerez w lutym 2007 roku. Jednak współpraca architekta z władzami Warszawy nie układała się dobrze. Spory dotyczyły zarówno proponowanych przez miasto zmian w projekcie jak i wynagrodzenia dla architekta. Według ostatnich ustaleń z początku tego roku Kerez i jego zespół mieli uporać się z uzupełnianiem projektu do końca czerwca.
Ultimatum uzależniające dalszą współpracę od postępów prac projektowych ratusz przedstawił Kerezowi już w listopadzie zeszłego roku. Wtedy jako ostateczny termin oddania projektu wyznaczono luty, potem przesunięto go na czerwiec. O przesunięcie prosił ratusz pełnomocnik Kereza Krzysztof Wojtkowiak. Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który nadzoruje budowę muzeum mówił wtedy "Gazecie", że w przypadku zerwania umowy z architektem ratusz może ogłosić kolejny konkurs lub rozważyć przejęcie koncepcji Kereza, ogłaszając np. przetarg na dokończenie tych prac.
Jedyna pewna informacja w całej sprawie to taka, że w miejscu przeznaczonym pod budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanie na razie największy w Polsce McDonald's. Mimo, że pawilon ma funkcjonować jedynie podczas Euro 2012, jego powstanie może budzić niepokój. Czy tymczasowa struktura rzeczywiście przejdzie do historii wraz z piłkarskimi igrzyskami, a może podobnie jak - również tymczasowe w zamiarze - hale KDT, pozostanie tam na dłużej? Te pytania i ciągłe wątpliwości obnażają gorzką prawdę, że w gruncie rzeczy żadnego planu dla zabudowy centralnego placu Warszawy Miasto wciąż nie wymyśliło.
źródło: warszawa.gazeta.pl
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie