Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Linie Czasu. Fotograficzna podróż w przeszłość

red

- Udało się połączyć rzeczy, które mnie pasjonują: fotografia architektury i stare pocztówki. Z tych dwóch rzeczy powstały Linie czasu - mówi fotograf i twórca projektu Tomasza Kiełkowski

Linie czasu to nowy projekt Tomasza Kiełkowskiego, śląskiego fotografa, który pokazuje w jaki sposób zmieniły się miasta Górnego Śląska na przestrzeni lat - autor prezentuje zdjęcia architektury dawniej i dziś.

Głównym założeniem projektu, którego finał możemy oglądać na stronie internetowej www.linieczasu.pl, jest jak najdokładniejsze oddanie miejsca z archiwalnego zdjęcia - 100, 50 czy 30 lat później. Punktem wyjścia jest zawsze klisza z przeszłości. Zdjęcie współczesne zaś, ma dokładnie taki sam kadr, ogniskową, kąt widzenia. Słowem - jest kopią obrazu uchwyconego kilkadziesiąt lat później.

Sposób prezentacji jest bardzo nowatorski. Użytkownik otrzymuje intuicyjny mechanizm, dzięki któremu może płynnie poruszać się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Poruszając suwakiem dokładnie widać, które elementy w przestrzeni miasta zostały przebudowane, a które zniknęły. Tylko od ilości czasu odbiorcy zależy ile różnic uda się znaleźć.

Nie każde archiwalne zdjęcie nadaje się do takiej przeróbki. Często zdarza się, że o ile istnieje budynek znajdujący się na fotografii, to nie ma miejsca z którego została zrobiona.

- Przed rozpoczęciem prac, musiałem przebrnąć przez sporą ilość archiwaliów, z których wybierałem te które najlepiej będą się do tego nadawać - zdradza autor.

Obecnie w galerii na stronie internetowej www.linieczasu.pl znajduje się 13 widoków z Katowic oraz Bytomia. Autor w najbliższej przyszłości chce rozszerzyć pole działania na inne miasta Górnego Śląska.

Tomasz Kiełkowski - fotografik, miłośnik Górnego Śląska, architektury i modernizmu. Autor kilku wystaw fotograficznych. Najważniejsze z nich: Symetrie Modernizmu, Przestrzenie Art Deco, Projekt PKP. Współorganizator corocznych wycieczek po katowickiej Modernie. Członek Stowarzyszenia Szatnia. Prowadzi warsztaty z zakresu edukacji audiowizualnej. Zawodowo pracuje w jednej z śląskich redakcji w dziale internetu. Tworzy bloga poświęconego fotografii architektury: www.blog.kielkowski.com.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Linie Czasu. Fotograficzna podróż w przeszłość