Linie Czasu. Fotograficzna podróż w przeszłość
- Udało się połączyć rzeczy, które mnie pasjonują: fotografia architektury i stare pocztówki. Z tych dwóch rzeczy powstały Linie czasu - mówi fotograf i twórca projektu Tomasza Kiełkowski

Linie czasu to nowy projekt Tomasza Kiełkowskiego, śląskiego fotografa, który pokazuje w jaki sposób zmieniły się miasta Górnego Śląska na przestrzeni lat - autor prezentuje zdjęcia architektury dawniej i dziś.
Głównym założeniem projektu, którego finał możemy oglądać na stronie internetowej www.linieczasu.pl, jest jak najdokładniejsze oddanie miejsca z archiwalnego zdjęcia - 100, 50 czy 30 lat później. Punktem wyjścia jest zawsze klisza z przeszłości. Zdjęcie współczesne zaś, ma dokładnie taki sam kadr, ogniskową, kąt widzenia. Słowem - jest kopią obrazu uchwyconego kilkadziesiąt lat później.
Sposób prezentacji jest bardzo nowatorski. Użytkownik otrzymuje intuicyjny mechanizm, dzięki któremu może płynnie poruszać się pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Poruszając suwakiem dokładnie widać, które elementy w przestrzeni miasta zostały przebudowane, a które zniknęły. Tylko od ilości czasu odbiorcy zależy ile różnic uda się znaleźć.
Nie każde archiwalne zdjęcie nadaje się do takiej przeróbki. Często zdarza się, że o ile istnieje budynek znajdujący się na fotografii, to nie ma miejsca z którego została zrobiona.
- Przed rozpoczęciem prac, musiałem przebrnąć przez sporą ilość archiwaliów, z których wybierałem te które najlepiej będą się do tego nadawać - zdradza autor.
Obecnie w galerii na stronie internetowej www.linieczasu.pl znajduje się 13 widoków z Katowic oraz Bytomia. Autor w najbliższej przyszłości chce rozszerzyć pole działania na inne miasta Górnego Śląska.
Tomasz Kiełkowski - fotografik, miłośnik Górnego Śląska, architektury i modernizmu. Autor kilku wystaw fotograficznych. Najważniejsze z nich: Symetrie Modernizmu, Przestrzenie Art Deco, Projekt PKP. Współorganizator corocznych wycieczek po katowickiej Modernie. Członek Stowarzyszenia Szatnia. Prowadzi warsztaty z zakresu edukacji audiowizualnej. Zawodowo pracuje w jednej z śląskich redakcji w dziale internetu. Tworzy bloga poświęconego fotografii architektury: www.blog.kielkowski.com.pl
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie