Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Bliźniak po warszawsku

bar

Domy bliźniaki kojarzą się głównie z dwoma identycznymi bryłami, połączonymi ze sobą jedną ścianą. Na pomysł, by tę regułę przełamać wpadli architekci z pracowni 81.waw.pl, których projekt będzie wkrótce zrealizowany w Wilanowie

Wspólna ściana bliźniaków zwykle wyznacza granicę między sąsiadami, a budynki przeważnie stanowią swoje lustrzane odbicie. I tak, ich mieszkańcy mają zazwyczaj do dyspozycji dwie identyczne powierzchnie. Co zrobić, żeby klasyczny bliźniak zmienił się w oryginalne i ciekawe miejsce do życia?

W warszawskim Wilanowie powstanie dom bliźniaczy, który z tradycyjnym obiektem tego rodzaju ma niewiele wspólnego. Na dwóch tysiącach metrów kwadratowych działki, architekci z 81.WAW.PL zaprojektowali budynek o 500 metrowej powierzchni użytkowej, więc każda z rodzin będzie miała do dyspozycji 250 metrów. Na parterze domu znalazły się dwa garaże na 4 samochody oraz część użytkowa - kuchnia, jadalnia, pokój dzienny. Oczywiście wszystko razy dwa. - Dzięki zachowaniu otwartej przestrzeni w zasadzie obie rodziny mogą dowolnie zaaranżować swoje mieszkania - mówi Anna Paszkowska, współautorka projektu. Piętra w obu bliźniakach także nie są swoim lustrzanym odbiciem i w każdej części wyglądają całkowicie inaczej. Również z zewnątrz budynek w Wilanowie nie przypomina typowego bliźniaka. - Działka była na tyle mała, że nie można było zbudować dwóch domów, ale idealnie nadawała się na dom typu bliźniak - wyjaśnia architektka.

Dom został zaprojektowany tak, by nie wyglądał jak typowy bliźniak. Inwestorzy - młoda dynamiczna rodzina, jeden segment przeznaczyła dla siebie, drugi z kolei - na sprzedaż. Aby nie doszło do tego, co przeważnie dzieje się z bliźniakami, czyli dobudowania czy przemalowania jednego z segmentów, dom stanowi integralną, a zarazem oryginalną całość.

Źródło: 81.WAW.PL

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom na krawędzi
Dom bez schodów
Robert Konieczny buduje dom

Skomentuj:

Bliźniak po warszawsku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej