Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury

red, lublin.gazeta.pl

W Lublinie powstaje nowy budynek Wydziału Budownictwa i Architektury. Według projektanta, bryła ma nawiązywać do myśli Le Corbusiera, a studenci czerpać mają z projektu wiedzę o architektonicznych detalach

Budynek Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury w Lublinie
Budynek Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury w Lublinie
Fot. Rafał Michałowski / AG

Za projekt odpowiada dr inż. arch Jan Wrana, adiunkt na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Jak sam przyznaje, zaprojektował budynek tak, by jego konstrukcja wyraźnie odwoływała się do myśli Le Corbusiera

Nowe skrzydło Politechniki Lubelskiej ma być wzorcową konstrukcją, na której studenci mieliby uczyć się architektury niczym z książki. Dlatego też w niektórych pomieszczeniach specjalnie odsłonięte stropy mają umożliwić dokładne poznanie ich konstrukcji.

Na dachu budynku architekt umieścił duży świetlik, który ma wpuszczać naturalne światło do wnętrza. To właśnie w dobrze doświetlonym holu przyszli studenci mają prezentować swoje prace w galerii. Na parterze znajdzie się dziekanat, biblioteka, sala do rzeźby oraz centrum multimedialne z przestrzennym skanerem.

Pierwsze i drugie piętro pomieszczą większość sal wykładowych. Na tych poziomach pojawi się dużo roślin. Przygotowano dla nich specjalne wnęki wzdłuż barierek. Natomiast trzecie piętro przewidziane jest dla katedr. Ostatnie, czwarte oraz piąte piętra przygotowane zostały dla organizowania okolicznościowych imprez oraz konferencji. Znajdzie się tam również pięć pokoi z łazienkami, z których zamiast z hoteli będą mogli korzystać goście uczelni.

Budynek Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury w LublinieFot. Rafał Michałowski / AG

Na zdjęciu projektant, dr inż. arch Jan Wrana

Na szklanych drzwiach w budynku znalazły się piktogramy Le Corbusiera. Mają przypominać studentom o stosowaniu odpowiedniej skali w swoich projektach. Budując nowy gmach uczelnia była otwarta na pomysły studentów. Ich autorstwa są między innymi umywalki.

Budynek Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury w Lublinie

W sumie nowe skrzydło kosztowało 35 mln zł. Większość kosztów pokryło unijne dofinansowanie oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studenci architektury pojawią się tutaj  już w październiku.

ZDJĘCIA BUDYNKU>>

źródło: lublin.gazeta.pl

Skomentuj:

Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury