Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Artystyczny Żoliborz w Warszawie. Nawiązanie do historii, czy kolejny deweloperski chwyt?

red, warszawa.gazeta.pl

Na południowych obrzeżach Żoliborza powstanie osiedle, w którym w sumie zamieszka pięć tysięcy osób. Jego architektura ma nawiązywać do ducha modernistycznej architektury Żoliborza.

Tak ma wyglądać pasaż Czesława Niemena na osiedlu Artystyczny Żoliborz
Tak ma wyglądać pasaż Czesława Niemena na osiedlu Artystyczny Żoliborz
fot. materiały dewelopera

Osiedle Żoliborz Artystyczny zaprojektowali architekci z pracowni mąka.sojka.architekci. Budynki będą pogrupowane w osiem kwartałów. Ich wysokość będzie wynosić od 5 do 6 pięter. Nowa inwestycja  powstanie przy ul. Powązkowskiej i Elbląskiej, nieopodal linii kolejowej

Tak ma wyglądać osiedle Artystyczny Żoliborz

W centralnej części, przy planowanym bulwarze, powstanie wysoka na 7 pięter dominanta, która wygląda jak stos poukładanych na siebie białych płyt.

To nawiązanie do ducha modernistycznej architektury Żoliborza, ale opowiedziane współczesnymi środkami i technologiami. Zaprojektowaliśmy np. ogromne tarasy o aż pięciometrowym przewieszeniu, które po prostu nie były możliwe do zbudowania przed wojną - tłumaczy architekt Maciej Mąka.

Nowe osiedle w porównaniu do sąsiednich inwestycji ma być bardziej kameralne. Na tzw. Żoliborzu Południowym wysokość zbudowanych już przed kilkoma laty bloków sięga dziesięciu pięter. Budynki tam charakteryzują się też gęstą zabudową.

Żoliborz Artystyczny ma być inny. Osiedle będzie przecięte zielonym pasażem o półparkowym charakterze. Deweloper już zbudował wysadzany granitowymi płytami i fontannami bulwar, który będzie częścią planowanego przedłużenia ul. Rydygiera. Ma on nosić imię Czesława Niemena, który przez wiele lat na Żoliborzu mieszkał.

czytaj więcej na >warszawa.gazeta.pl

Skomentuj:

Artystyczny Żoliborz w Warszawie. Nawiązanie do historii, czy kolejny deweloperski chwyt?