Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przystań wiślana dla mieszkalnych barek? Projekt studentów nagrodzony za granicą

red, warszawa.gazeta.pl

Studenci architektury z Politechniki Warszawskiej odebrali w Paryżu nagrodę w międzynarodowym konkursie "Robert Auzelle Seminar". Projekt mariny miałby powstać w miejscu słynnego toru FSO na warszawskim Żeraniu

Przygotowany przez Michała Polaka i Łukasza Wenclewskiego projekt przewiduje wykorzystanie toru doświadczalnego FSO i utworzenie w jego miejscu mariny:

Praga to teren wykluczony. Zastanawialiśmy się nad koncepcją zagospodarowania toru doświadczalnego FSO. I doszliśmy do wniosku, że najłatwiej zintegrować go z terenami wiślanymi. To spore obszary położone nad rzeką. Dlatego zaprojektowaliśmy mały port - opowiada Michał Polak, student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Praca obu studentów wzięła udział w konkursie "Robert Auzelle Seminar", w kategorii Arturbain. Projektanci musieli uwzględnić potrzeby okolicznych mieszkańców oraz utworzyć projekt, który będzie w maksymalnym stopniu współgrał z przyrodą.

Port jest miejscem dla lokalnej społeczności. Marina połączona jest z Wisłą. Tamują tam barki mieszkalne. Ich cena jest niższa od średniej ceny mieszkań w Warszawie. Barki wytwarzane są w małej fabryce, którą zaplanowaliśmy nieopodal. W tej wytwórni pracę znajdują okoliczni mieszkańcy - dodał Michał Polak.

Kluczem do sukcesu studentów była przeprowadzona przez nich głęboka analiza oczekiwań mieszkańców tej części Warszawy, dzięki czemu powstały projekt nie jest ograniczoną dla garstki osób koncepcją, a idealną odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, która w ten sposób mogłaby zyskać atrakcyjne miejsce do integracji.

W sumie na konkurs wpłynęło 106 prac, które reprezentowały wiele państw. Studenci z Warszawy oprócz tytułu Grand Prix otrzymali 1,5 tys. euro nagrody.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przystań wiślana dla mieszkalnych barek? Projekt studentów nagrodzony za granicą