Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przystań wiślana dla mieszkalnych barek? Projekt studentów nagrodzony za granicą

red, warszawa.gazeta.pl

Studenci architektury z Politechniki Warszawskiej odebrali w Paryżu nagrodę w międzynarodowym konkursie "Robert Auzelle Seminar". Projekt mariny miałby powstać w miejscu słynnego toru FSO na warszawskim Żeraniu

Projekt mariny na torze FSO na Żeraniu przygotowany przez studentów Politechniki Warszawskiej
Projekt mariny na torze FSO na Żeraniu przygotowany przez studentów Politechniki Warszawskiej
wizualizacja

Przygotowany przez Michała Polaka i Łukasza Wenclewskiego projekt przewiduje wykorzystanie toru doświadczalnego FSO i utworzenie w jego miejscu mariny:

Praga to teren wykluczony. Zastanawialiśmy się nad koncepcją zagospodarowania toru doświadczalnego FSO. I doszliśmy do wniosku, że najłatwiej zintegrować go z terenami wiślanymi. To spore obszary położone nad rzeką. Dlatego zaprojektowaliśmy mały port - opowiada Michał Polak, student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Praca obu studentów wzięła udział w konkursie "Robert Auzelle Seminar", w kategorii Arturbain. Projektanci musieli uwzględnić potrzeby okolicznych mieszkańców oraz utworzyć projekt, który będzie w maksymalnym stopniu współgrał z przyrodą.

Port jest miejscem dla lokalnej społeczności. Marina połączona jest z Wisłą. Tamują tam barki mieszkalne. Ich cena jest niższa od średniej ceny mieszkań w Warszawie. Barki wytwarzane są w małej fabryce, którą zaplanowaliśmy nieopodal. W tej wytwórni pracę znajdują okoliczni mieszkańcy - dodał Michał Polak.

Kluczem do sukcesu studentów była przeprowadzona przez nich głęboka analiza oczekiwań mieszkańców tej części Warszawy, dzięki czemu powstały projekt nie jest ograniczoną dla garstki osób koncepcją, a idealną odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, która w ten sposób mogłaby zyskać atrakcyjne miejsce do integracji.

W sumie na konkurs wpłynęło 106 prac, które reprezentowały wiele państw. Studenci z Warszawy oprócz tytułu Grand Prix otrzymali 1,5 tys. euro nagrody.

 

czytaj więcej: warszawa.gazeta.pl

Skomentuj:

Przystań wiślana dla mieszkalnych barek? Projekt studentów nagrodzony za granicą