Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tonący dom "Maison dans la Loire"

bec

Błąd architekta czy skutek powodzi? Co sprawiło, że dom stanął pośrodku rzeki?

W 2007 roku u ujścia Loary, nieopodal Nantes, wzniesiono dom. Pozornie budynek nie wyróżnia się niczym szczególnym - ma dwa piętra, spadzisty dach i wysokie kominy. Takich jak on są w okolicy setki. Ten jednak jest szczególny dzięki swej lokalizacji - stoi pośrodku koryta rzeki!

Fakt, że dom stoi pośród wód Loary nie jest wynikiem kataklizmu czy nieudolności projektanta. Stanowi efekt świadomej i zaplanowanej akcji artystycznej.

Artysta Jean-Luc Courcoult skopiował w skali 1:1 budynek dawnej portowej karczmy z pobliskiego Lavau-sur-Loire. Zewnętrzna forma dziewiętnastowiecznego obiektu została wiernie odtworzona przy zastosowaniu współczesnych technologii, a następnie cała struktura została umieszczona w korycie rzeki.

Courcoult jest człowiekiem wyjątkowym. Założyciel teatru Royal de Luxe podróżuje po całym świecie przekształcają przestrzeni miejskie w ogromną scenę. Stara się wprowadzić do nich elementy magii, słusznie twierdząc, że

„wywoływanie śmiechu u ludzi uwalnia od stresu i niepokoju”.

Courcoult opisuje swoją realizację jako

„dom, którego fundamenty, pogrążone w rzecznym mule, nieco się przechylają, jego okna są zamknięte, a pokoje niezamieszkane. Wygląda na tak samotny jak samotni jesteśmy niekiedy my wobec w otoczeniu natury”.

„To obraz realistyczny ale także poetycki” - dodaje artysta. Określa budynek mianem „wyimaginowanego realizmu”. „Realizm bowiem dotyczy konkretnej, namacalnej, wyraźnej i absolutnej rzeczywistości. Wyimaginowany, bo celem jego jest wprowadzenie marzeń do codziennego życia”.

Dom w Loarze nie jest jedynym „magicznym” elementem urozmaicającym nabrzeżny krajobraz. Od 2007 do 2012 roku blisko 60 kilometrowej długości odcinek Loary pomiędzy Nantes, a Saint-Lazare został urozmaicony obiektami i instalacjami o podobnie niezwykłym charakterze co dzieło Courcoulta. Znajdziemy pośród nich stalowy szkielet węża morskiego czy jacht wyginający się niczym na obrazach Salvadora Dali. Jeśli zatem nie macie jeszcze planów na wakacje, może warto zwiedzić okolice Nantes i ujścia Loary?

Skomentuj:

Tonący dom "Maison dans la Loire"