Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawska Starówka obchodzi 60. urodziny [ZDJĘCIA]

red

Odbudowa warszawskiego Starego Miasta była pierwszą na świecie, na tak dużą skalę, rekonstrukcją zabytkowego centrum miasta. Z okazji rocznicy szykuje się wiele atrakcji

Powojenne zniszczenia stolicy były ogromne. Z 260 kamienic Starego Miasta ocalało tylko sześć. Tak duża skala zniszczeń rodziła wątpliwości, czy odbudowa w ogóle ma sens. Ówczesne władze jednak zdecydowały zrekonstruować Starówkę przywracając jej możliwie pierwotny wygląd. Odgruzowywanie zaczęło się w 1949 roku, a pierwszy etap prac oficjalnie zakończył się 22 lipca 1954 r., w dniu Narodowego Święta Odrodzenia Polski.

Warszawiacy przy odgruzowywaniu pracowali społecznie. Starano się zachować jak najwięcej oryginalnych fragmentów zabudowy, dlatego wydobyte z gruzu części kamieniarki i kowalstwa artystycznego segregowano w celu późniejszego wykorzystania. Mury, elewacje i fragmenty sklepień zabezpieczano niezależnie od ich stanu technicznego. Zrekonstruowany Rynek Starego Miasta wraz z dojściem do ul. Piwnej i Zapiecek, został nazwany Traktem Starej Warszawy.

W kolejnych latach prace prowadzono przy murach obronnych i kolejnych pierzejach. Odbudowa trwała do początku lat 60. XX w. Ostatnim etapem odbudowy Starego Miasta było odtworzenie Zamku Królewskiego, jego odbudowa ruszyła we wrześniu 1971 r. Po trzech latach oddano bryłę Zamku w stanie surowym, a w 1977 r. otwarto dla zwiedzających pierwsze, gotowe wnętrza.

Odbudowa warszawskiego Starego Miasta była pierwszą na świecie, na tak dużą skalę, rekonstrukcją zabytkowego centrum miasta. Był to precedens, który stał w kontrze z ideą kwestionującą odtwarzanie zabytków. Wyrazem uznania dla dokonań polskich konserwatorów było wpisanie Starego Miasta we wrześniu 1980 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z okazji tej rocznicy Miasto stołeczne Warszawa we współpracy z instytucjami kultury i edukacji zaprasza w weekend, 20-21 lipca, na 60. urodziny Starego Miasta. W programie imprezy znalazło się wiele pokazów filmowych, podczas których będzie można dokładniej przyjrzeć się procesowi odbudowy tej części stolicy. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawska Starówka obchodzi 60. urodziny [ZDJĘCIA]