Warszawa: wymienią tysiące słupków, nowy projekt wykonał były urzędnik

red, warszawa.gazeta.pl

Z ulic Warszawy znikną tysiące słupków, które zastąpią nowe, zaprojektowane przez byłego naczelnika wydziału estetyki. Wyglądają jak bardzo wysokie wazony.  Dobry design, czy raczej strata pieniędzy?

20.11.2011 WARSZAWA , NOWE CHODNIK I SLUPKI PRZY STADIONIE NARODOWYM WZDLUZ UL. PONIATOWSKIEGO . FOT. FRANCISZEK MAZUR / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: EURO 2012
Słupki przy Stadionie Narodowym
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Przypominające czarną tubę słupki zaprojektował Tomasz Gamdzyk, były naczelnik wydziału estetyki publicznej, który jest współautorem kontrowersyjnego pawilonu zakładu pogrzebowego na placu Narutowicza w Warszawie (czytaj tutaj). Nowy wzór ma zastąpić biało-czerwone słupki, które dziś potocznie nazywa się "patriotami".

Obecnie w Warszawie można spotkać dwa rodzaje słupków. W miejscach "historycznych" od kilku lat drogowcy stawiają żeliwne słupki z wytłoczoną syrenką i czarną kulą na szczycie. W innych miejscach chodniki od jezdni oddzielają biało-czerwone odpowiedniki. Problemem są miejsca, w których oba wzory występują obok siebie i pogłębiają wizualny chaos.

Dziennikarzy warszawskiej Gazety Wyborczej zastanowiło dlaczego wygląd nowych słupków nie został wyłoniony w konkursie. Zapytany o to Bartosz Milczarczyk, rzecznik urzędu miasta odpowiedział, że Gamdzyk jest architektem i autorem stojących już czarnych słupków:

Projekt został zlecony w ramach działań własnych wydziału estetyki. Tomasz Gamdzyk nie dostał za to dodatkowego wynagrodzenia - podkreśla rzecznik urzędu miasta.

ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne WarszawaMateriały prasowe

Przypominające smukłe wazony konstrukcje będą miały 77 cm wyskości i wystąpią w dwóch wariantach kolorystycznych. Czarny przeznaczony będzie dla "historycznych" ulic miasta, natomiast szary dla pozostałych. By ułatwić ich rozpoznanie osobom niedowidzącym, każdy z nich będzie miał na szczycie lekkie, żółte zaokrąglenie. Dodatkowo każdy słupek ozdobi wytłoczona syrenka. Drogowcy zamówili już pierwszą partię ok. tysiąca sztuk:

- Na razie miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg zamówił pierwszą partię tysiąca sztuk nowych słupków. Jeszcze nie wiadomo, ile będą kosztować, przetarg jest w toku. Pierwsze nowe słupki zostaną ustawione prawdopodobnie w połowie września na Bemowie, w rejonie skrzyżowania ulic Górczewskiej i Lazurowej. I na razie te słupki będą stawiane tylko tam, gdzie jeszcze nie ma żadnych palików - zapowiada Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

A Wy co uważacie na ten temat? Zapraszamy do komentowania

czytaj więcej:warszawa.gazeta.pl

Skomentuj:

Warszawa: wymienią tysiące słupków, nowy projekt wykonał były urzędnik