Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

O tym, jak w Poznaniu koszerne szałasy budowali

red

Uczestnicy warsztatów "Sukkot" musieli zbudować schronienia przestrzegając tradycyjnych wymagań

W dniach 17-22 września odbyły się w Poznaniu ogólnopolskie warsztaty dla studentów architektury „Sukkot - budujemy szałas!” zorganizowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Poznaniu oraz Poznańską Filię Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Warsztaty były okazją do spotkań z żydowską kulturą i obyczajami oraz z wypływającym z tej kultury niecodziennym zadaniem projektowym. W warsztatach uczestniczyli studenci z wielu polskich uczelni. Mieli oni okazję do spotkania czysto fizycznego - z materiałami i narzędziami budowlanymi.

Organizatorzy warsztatów podkreślają, że te poznańskie wyróżniały się na tle innych, które często ograniczają się do koncepcyjnych spotkań studenckich. Tym razem uczestnicy mogli zapoznać się z procesem budowlanym. W ciągu sześciu dni, cztery siedmioosobowe zespoły studentów pod opieką poznańskich architektów Joli Starzak i Dawida Strębickiego (Atelier Starzak Strebicki), Łukasza Nowaka (trabendo.), Hugona Kowalskiego (UGO architecture), Mateusza Zwierzyckiego oraz Marcina Kościucha (Ultra architecs) miały za zadanie zaprojektować i wykonać w ramach określonego budżetu szałas na żydowskie święto Sukkot.

Sukkot jest jednym z najważniejszych i najradośniejszych okresów żydowskiego kalendarza, w którym lud Izraela upamiętnia wyjście z Egiptu. Podczas czterdziestoletniej wędrówki przez pustynie schronienie dawały im właśnie sukki - szałasy, które do dziś buduje się w tradycji żydowskiej podczas tego święta. Typowa sukka musi spełniać szereg warunków, którym sprostać musiała również każda zaprojektowana na warsztatach konstrukcja. Są to między innymi wymagania dotyczące ścian, koszernego dachu, odpowiednich wymiarów i jej lokalizacji.

Wszystkie zespoły zinterpretowały wytyczne na swój zindywidualizowany sposób i w niedzielę 22 września, ostatniego dnia warsztatów stanęły na poznańskim Starym Rynku cztery wyjątkowe szałasy. Otwarciu wystawy świątecznych szałasów towarzyszył mały festyn na ulicy Żydowskiej w ramach, którego odbyły się: kiermasz kuchni żydowskiej, koncerty muzyki żydowskiej, nauka hebrajskiego i jidysz, wspólne budowanie i dekorowanie z architektami świątecznego szałasu oraz warsztaty architektoniczne dla dzieci.

O szczegółach tego wydarzenia można poczytać na stronie internetowej www.budujemyszalas.org. Kolejna edycja warsztatów już w przyszłym roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Stumetrowy wieżowiec ze skały. HIT, czy KIT?
Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach

Skomentuj:

O tym, jak w Poznaniu koszerne szałasy budowali

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej