Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Brama Poznania. Muzeum ukryte w betonowej kostce czeka na otwarcie [ZDJĘCIA]

red

Kryjące się pod tajemniczą nazwą ICHOT Brama Poznania to Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Minimalistyczny budynek ma przypominać o początkach polskiej państwowości. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Budynek miał być gotowy na EURO 2012, jednak jego budowa dobiega końca dopiero teraz. Naszpikowane interaktywnymi eksponatami muzeum ma być pierwszym tego typu obiektem w Poznaniu.

Obiekt powstaje w miejscu szczególnym - na Ostrowie Tumskim, tuż przy katedrze, w której spoczywają pierwsi władcy Polski - Mieszko I oraz Bolesław Chrobry. Muzeum kostkę zaprojektowali architekci z krakowskiego biura Ad Artis Architects. Budynek wyróżnia się nowoczesnym kształtem i betonową elewacją, która kontrastuje z pobliskimi, zabytkowymi budynkami.

Prace na budowie dobiegają końca. W najbliższych tygodniach we wnętrzach pojawią się pierwsze eksponaty. Za multimedialną część wystawy odpowiada belgijska firma Tempora. Goście muzeum będą też mogli skorzystać z tarasu na dachu, z którego rozpościera się widok na centrum miasta. Budynek został połączony specjalną, podświetlaną kładką ze starą, ceglaną Śluzą Katedralną, która została zaadaptowana na nowoczesną przestrzeń wystawienniczą. Stamtąd zwiedzający będą mogli szybko przedostać się do pobliskiego Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.

Budowa "Bramy Poznania" to także początek wykorzystania Warty. Przed budynkiem utwardzono nabrzeże. Powstały w ten sposób plac daje szansę organizowania tutaj plenerowych wydarzeń.

Koszt całego obiektu to 100 mln zł. Muzeum oficjalnie zostanie otwarte wiosną przyszłego roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Desakralizacja po polsku. Kościół w Gubinie czeka rewolucja!
Drugie życie starej kotłowni. Olsztyn wie jak dbać o zabytki [ZDJĘCIA]
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Brama Poznania. Muzeum ukryte w betonowej kostce czeka na otwarcie [ZDJĘCIA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej