Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Takich budynków już nie ma. Retro-plakaty z architekturą PRL-u

red

Grupa łódzkich grafików postanowiła odtworzyć wygląd charakterystycznych dla PRL-u budynków z lat ich świetności. Jak wyglądałyby ikony modernizmu, gdyby nie gruba warstwa brudu i reklam? Zobaczcie prace studia GRA-FIKA

BRYŁA: Co było inspiracją do waszego cyklu plakatów poświęconych powojennemu modernizmowi?

Katarzyna Jasińska, GRA-FIKA: Chcemy zwrócić uwagę na walory architektury lat 60. i 70., często niedocenianej, niechcianej i niepotrzebnie modernizowanej. W pierwotnym kształcie i zaplanowanym przez urbanistów otoczeniu budynki te miały dużą wartość estetyczną - wystarczy spojrzeć na autentyczne zdjęcia z tamtych lat. Niestety docieramy tutaj do ostatnio często poruszanego problemu zaniedbania polskiej przestrzeni publicznej.

Jakie budynki portretujecie?

- Zaczęliśmy od naszego miasta czyli Łodzi, gdzie nie ma zbyt wiele wybitnych realizacji z tego okresu, ale narysowaliśmy budynek Kaskady z charakterystyczną turkusową elewacją, Domus ze srebrną elewacją oraz łódzki Manhattan. W najbliższym czasie powstanie Magda. Z Warszawy do tej pory powstał Dworzec Powiśle i Rotunda, w przygotowaniu jest Emilia - planujemy oczywiście kolejne plakaty. W naszych planach jest także Śląsk, gdzie jest wiele ciekawej architektury do pokazania.

Wzorujecie się na czymś?

- Konkretnie nie, ogólnie nasze retro-plakaty nawiązują stylistyką i techniką wykonania do autentycznych plakatów z tamtego okresu.

A jak powstają?

- Drukujemy je tradycyjną techniką sitodruku w kilku kolorach, w limitowanych seriach, na grubym, matowym kartonie. Każdy plakat jest numerowany i sygnowany.

    Więcej o:

Skomentuj:

Takich budynków już nie ma. Retro-plakaty z architekturą PRL-u