Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stacja Pilotowa w Gdyni. Niezwykły biurowiec pośród stylowej "moderny" [ZDJĘCIA]

red

Choć powstał przed rokiem zdaje się posiadać przedwojenną duszę. To siedziba pilotów morskich, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo statków wpływających do portu

Stacja Pilotowa w Gdyni to nowa siedziba pilotów tamtejszego portu. Za jej projekt odpowiada lokalne biuro NANU Pracownia Architektoniczna. Budynek znajduje się na narożnej działce u zbiegu ul. Chrzanowskiego i Warsztatowej.

Przygotowując projekt stacji architekci uwzględnili sąsiadujące z działką budynki. Niemal wszystkie z nich stanowią oryginalną, modernistyczną tkankę z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Tuż obok znajdują się zabytki modernizmu gdyńskiego takie jak Dom Pilota i Urząd Morski w Gdyni. Kontekst modernizmu stał się dla architektów punktem wyjściowym i inspiracją do stworzenia nowego obiektu.

Nowa siedziba pilotów posiada zbliżone gabaryty i charakter do zabudowy sąsiedniej. Budynek uzupełnił zabudowę i idealnie wpisał się w towarzystwo starszych niemal o sto lat gmachów. Prosta, biała bryła, duże tafle szkleń porozrzucane na elewacji oraz detal w postaci miedzianych obramowań okien tworzą harmonijną całość. Architekci zadbali tutaj o najdrobniejsze szczegóły.

Budynek w sumie posiada 4 kondygnacje. Dwie dolne stanowią powierzchnie biurowe na wynajem, dwie górne przeznaczone są na potrzeby inwestora. W środku obok powierzchni biurowych znalazły się sypialnie, pokoje rekreacyjne dla pilotów oraz pomieszczenia pomocnicze (garaż i warsztat).

Realizacja Stacji Pilotowej w Gdyni otrzymała nagrodę specjalną w konkursie "Kreacje - realizacje, współczesne inspiracje modernizmem" organizowanym przez Agencję Rozwoju Gdyni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Stacja Pilotowa w Gdyni. Niezwykły biurowiec pośród stylowej "moderny" [ZDJĘCIA]