Zoom na Gdynię. W tym mieście żyje się najlepiej!
Według ogłoszonej niedawno Diagnozy Społecznej 2013 najlepszym miastem do życia w Polsce jest Gdynia. Dlaczego? Oprócz modernistycznej architektury w Gdyni realizowanych jest wiele inwestycji, które już teraz poprawiają jakość życia mieszkańców. Przedstawiamy mocne strony miasta i sprawdzamy jak Gdynia może wyglądać za kilka lat
InfoBox - kontenerowe centrum miasta
Z początkiem lata otwarto w Gdyni InfoBox. Jest to kompleks 65 kontenerów, który stał się nowym centrum miasta. Część z kontenerów przeznaczono na kawiarnię, w kolejnych urządzono wystawienniczą przestrzeń, jeszcze kolejne postawione jeden na drugi stworzyły wysoką na 22 metry widokową wieżę, z której można obserwować prowadzone w mieście inwestycje. Wszystko stanęło na skwerze Żeromskiego, który mocno zazieleniony zachęca mieszkańców do odpoczynku na wygodnych leżakach. Za projekt przebudowy całego kompleksu odpowiada architekt Jacek Droszcz. Więcej o InfoBoxie pisaliśmy tutaj.
Fot. Rafał Malko / Agencja Gazeta
Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Mini Muzeum - z modernizmem na ty
Zwolennicy pięknych i prostych kształtów z pewnością powinni odwiedzić kamienicę przy ul. 3 Maja 27/31. Mieści się tam jedno z najmniejszych trójmiejskich muzeów, które powstało z inicjatywy samych mieszkańców tego budynku, chcących w ten sposób umożliwić poznanie historii jednej z najładniejszych gdyńskich kamienic. Na gości czekają tutaj oryginalne przedmioty, wnętrze przedwojennej łazienki, setki fotografii i uśmiechnięci lokatorzy, gotowi snuć długie opowieści o przeszłości tego miejsca.
Nowe Orłowo - zupełnie nowa dzielnica
Nowe Orłowo to niemal nowa dzielnica miasta. Zespół budynków o charakterze mieszkalno-usługowym zaprojektowali architekci z pracowni Arch Deco. Projekt jest już realizowany i powstaje w Orłowie - nadmorskiej, południowej dzielnicy miasta. Osiedle swym wyglądem ma nawiązywać do charakterystycznej, willowej zabudowy Orłowa, dlatego elewacja apartamentowców jest w znacznej części biała, a między budynkami pojawiły się alejki mocno obsadzone zielenią.
Dom Marynarza Szwedzkiego - dawny urok modernizmu
Dom Marynarza Szwedzkiego to zabytkowy budynek, który mieści się przy ul. Jana z Kolna 25. Obiekt zaprojektował architekt Stanisław Płoski, jego budowa zakończyła się w 1936 r. W budynku mieścił się hotel i szwedzki konsulat dlatego do dziś we wnętrzach zachowało się wiele oryginalnych, modernistycznych detali. Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy chcieliby się przenieść w czasie do międzywojennej Gdyni - obecnie budynek wystawiony jest na sprzedaż, minusem jest jego cena - prawie 3 mln zł.
Biurowiec ZUS jak biała fala
Budynek został zaprojektowany przez Romana Piotrowskiego dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Biały biurowiec powstawał w latach 1935-36 i do dziś stanowi jeden z najważniejszych symboli miasta. Obiekt charakteryzuje ciekawe zestawienie brył o różnych wysokościach i wyeksponowanie jego zaokrąglonej części. Ponadto budynek ma duże okna, gładką elewację i prostą formę. Elewację na parterze obłożono płytami z czarnego granitu, z którym kontrastują płyty jasnego piaskowca na górnych kondygnacjach. Po wojnie budynek był siedzibą Polskich Linii Oceanicznych.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny powstał na terenie byłej zajezdni komunikacji miejskiej w dzielnicy Redłowo. Za projekt najnowszej części kompleksu odpowiadają architekci z pracowni AEC Krymow i Partnerzy. Szklany biurowiec znajduje się tuż przy alei Zwycięstwa i swoją kubaturą uwzględnia charakterystyczną dla Gdyni wysokość budynków. Najemcami powierzchni w nowym obiekcie są głównie firmy z branży nowych technologii: IT, inżynierii, automatyki, biotechnologii, ochrony środowiska i designu. Dla ich potrzeb powstały tutaj specjalistyczne prototypownie i laboratoria.
Hala Sportowo-Widowiskowa Gdynia
Arenę oddano do użytku pod koniec grudnia 2008 r. Za jej projekt odpowiadają architekci z pracowni: Karczewski & Bernier Architectes oraz ATI Architektura Technika Inwestycje. Budynek swym kształtem przypomina zatopioną w ziemi kopułę, zaś użyte w konstrukcji dachu liny mają nawiązywać do morskiej symboliki. Na trybunach obiekt może pomieścić nawet 4 tysięcy widzów.
Gdynia to nie tylko czerwony dywan...
Miasto potrafi przyciągać wielkie wydarzenia. Już od kilkunastu lat w Gdyni odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku głównym miejscem, w którym odbywały się pokazy był Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Teatr ten we wrześniu został otwarty po trwającej trzy lata przebudowie. Cała inwestycja pochłonęła 75 mln zł i dzięki niej budynek jest drugim największym w Polsce - po Teatrze Wielkim w Warszawie - teatrem z największą liczbą miejsc na widowni.
Projekt przebudowy Teatru powstał w gdańskiej pracowni Teatr, która działała pod kierownictwem zmarłego w sierpniu prof. Józefa Chmiela (autora wcześniejszego gmachu powstałego w 1979 r.). Główna sala powiększyła się do 1070 foteli, powstała też druga sala - Nowa Scena, która pomieści 360 widzów. Obiekt zyskał zupełnie nowy standard. Pojawiły się nowe wejścia, klimatyzacja i udogodnienia dla niepełnosprawnych.
Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Sea Towers - najwyższe w Trójmieście
Sea Towers to kompleksu dwóch wieżowców: 138 metrowej i 91 metrowej. To one wprowadziły Gdynię do czołówki polskich miast z najwyższymi budynkami. Projekt wież to dzieło architekta Andrzeja Kapuścika. Ich niewątpliwą zaletą jest lokalizacja - kilkanaście metrów od morza w ścisłym śródmieściu. Na ostatnim piętrze jednej z wież znajduje się taras widokowy, z którego można obserwować Trójmiasto, Zatokę Gdańską i nawet Hel.
Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Gdynia przyszłości
Nadmorski Pirs Dalmor to nazwa określająca wielką inwestycję na gdyńskim wybrzeżu. Zakłada ona budowę nowoczesnej dzielnicy z biurami, lokalami handlowo-usługowymi i apartamentowcami. Za cały projekt odpowiada gdyńska pracownia Arch Deco. Projekt architektów oprócz wspomnianych budynków przewiduje powstanie dwóch rodzajów publicznych przestrzeni: pierwsza od strony Nabrzeża Kutrowego będzie pełniła funkcję bulwarów, a druga od strony nabrzeża Angielskiego powstanie jako przestrzeń rekreacyjno-wystawiennicza. Jeśli projekt uda się zrealizować to w Gdyni powstaną kolejne dwa wieżowce, które razem z Sea Towers będą wizytówką całego miasta.
- Więcej o:
Filharmonia w Szczecinie prawie gotowa, wygląda oszałamiająco [ZDJĘCIA]
Ranking polskich miast według Diagnozy Społecznej 2013. Najlepiej żyje się w...
Projekt bez konkursu. Kontrowersje wokół Muzeum Zwycięstwa w Ossowie
Norwedzy budują swój Manhattan. Nowa dzielnica w Oslo to jedna z największych inwestycji w Europie
Pod Warszawą powstanie Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym inwestycji jest Robert Lewandowski
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce