Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wydział Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu [DUŻO ZDJĘĆ]

red

Nowy gmach to rozbudowa istniejącego już wcześniej wydziału

Inwestycje w budynki akademickie ciągle trwają. Pod koniec 2013 r. oddano do użytku nowy gmach Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Nową siedzibę wydziału zaprojektowali architekci: Janusz Grychowski oraz Maciej Grychowski (ArchOMA).

Działka, na której stanął budynek znajduje się w Sosnowcu przy ul. Jedności i graniczy z terenami przemysłowymi. Budynek Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej to rozbudowa istniejącego już Wydziału Farmacji. Dzięki przeprowadzonej inwestycji powstał jednolity kompleks dydaktyczno-naukowy - wprowadziły się do niego jednostki, które do tej pory były zlokalizowane w różnych miejscach Sosnowca i Katowic.

Główna część kompleksu zaprojektowana została jako obiek sześcio kondygnacyjny. Przyziemie budynku ma nawiązywać wysokością do istniejącego już wcześniej Wydziału. Dla obiektu architekci zaprojektowali dwie wewnętrzne wydzielone i obudowane klatki schodowe, można z nich bezpośrednio wyjść na zewnątrz.

W ramach rozbudowy powstała duża sala audytoryjna. Może ona pomieścić ok. 300 słuchaczy. Sala została zaprojektowana jako budynek dwukondygnacyjny na rzucie trapezu. Pod ziemią zlokalizowano sanitariaty, szatnię i pomieszczenia techniczne.

Powstał też specjalny łącznik, który umożliwia szybkie przemieszczanie się między istniejącym już budynkiem a nową częścią.

Konstrukcja wszystkich części kompleksu została wykonana w technologii żelbetowej. Budynek główny wykończono jasno-szarym tynkiem ze ścianą kurtynową fasadową o grafitowym kolorze. Z kolei wspomniany wcześniej łącznik zyskał bardzo mocne przeszklenia. Najbardziej charakterystyczną częścią obiektu jest aula. Jej elewację wykonano z blachy tytanowo-cynkowej i nadano jej grafitowo-zielony kolor.

Projektując wnętrza architekci postawili na minimalizm. Dominują w nich odcienie bieli i szarości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wydział Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu [DUŻO ZDJĘĆ]