Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków

red

Architekci udowodnili, że współczesne domy kultury nie muszą być nudne. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2013!

Początki budynku sięgają 2008 r., kiedy to odbył się konkurs na projekt Służewskiego Domu Kultury. Zwyciężyły wtedy pracownie WWAA oraz 137 Kilo Architekci. Kluczem do sukcesu okazał się nowoczesny projekt, który pamięta o przeszłości tego miejsca (stąd w drewnianych domkach znalazł się wybieg dla zwierząt, warzywniak i kompostownik).

Służewski Dom Kultury przypomina skupisko wolnostojących, rozrzuconych w przestrzeni drewnianych chatek. Podczas prac projektowych architekci musieli uwzględnić kilka ograniczeń. Najtrudniejszym wydawała się być biegnąca przez środek działki ogromna rura - kolektor ściekowy między Ursynowem Północnym a Mokotowem. Przełożenie rury byłoby zbyt kosztowne. Architekci początkowo nie chcieli by rura "dyktowała" im jak mają projektować, lecz później udało się ją zaadoptować, stawiając nad nią... amfiteatr. Na wypadek jakiejś awarii, konstrukcję amfiteatru obmyślano tak, by można ją było szybko i łatwo zdemontować.

Służewski Dom Kultury ma rozbudowane podziemia. Znalazły się w nich pomieszczenia do prowadzenia edukacyjnych zajęć. Będą w nich organizowane zajęcia plastyczne i warsztaty ceramiczne. Na powierzchni w domkach znajdzie się między innymi klub literacki. Ma on być miejscem organizowania spotkań z pisarzami i aktorami. W jednej z chatek mieścić się będzie administracja instytucji.

Budynki Służewskiego Domu Kultury pokryto deskami z modrzewia syberyjskiego, jednak dużą część fasady stanowi szkło. Ma ono zapewniać optymalny dopływ światła do wnętrz, co ma duże znaczenie w przypadku np. pomieszczenia plastycznego.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

EC1 - nowa, kosztowna wizytówka Łodzi [ZDJĘCIA]
Europeum - galeria sztuki w zabytkowym spichlerzu
Brama Poznania. Muzeum ukryte w betonowej kostce czeka na otwarcie [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Służewski Dom Kultury. Wiejskie chatki pośród bloków

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej