Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mini Muzeum Przedwojennej Gdyni [DOBRE MIEJSCE]

red, Kasia Antończyk (architektnaszpilkach.pl)

Przy ulicy 3 Maja 27/31 w Gdyni znajdziecie maleńkie, ale niezwykle wyjątkowe muzeum. Mieści się we wspaniałej modernistycznej kamienicy. Placówkę stworzyli sami jej mieszkańcy.

Mini Muzeum "Bankowiec"
Mini Muzeum "Bankowiec"
źródło: facebook.com/minimuzeum.bankowiec

Przejście progu muzeum, to jak cofnięcie się w czasie do lat międzywojennych. Niemal wszystkie detale architektoniczne, a nawet meble przetrwały do dziś. Posadzki z terakoty (tzw. gorseciki), drewniane poręcze, dzwonki do drzwi czy nawet skrzynki na listy sprawiają wrażenie, że budynek zatrzymał się w czasie. W środku można zobaczyć jak mieszkała elita przedwojennej Gdyni. Kuchnia, łazienka, salon... wszystkie te pomieszczenia wyposażone zostały w oryginalne eksponaty. Część z nich podarowali sami mieszkańcy.

Placówkę prowadzi Maria Priadoff-Link, przewodnicząca wspólnoty mieszkaniowej budynku "Bankowiec". Kiedyś mieszkała tu "śmietanka" miasta. Projekt kamienicy został przemyślany w każdym calu. Odwiedzając to miejsce spotkasz się twarzą w twarz z ciekawą historią budynku i jego mieszkańców.

Kamienica "Bankowiec", w którym znajduje muzeum jest jednym z obiektów na Gdyńskim Szlaku Modernizmu. Budowa zaprojektowanego przez inż. architekta Stanisława Ziołowskiego budynku zakończyła się w 1935 r. Był to pierwszy w mieście obiekt z podziemnym garażem.

GALERIA DETALI>>

Mini Muzeum Przedwojennej Gdyni fot. Kasia Antończyk | architektnaszpilkach.pl

Ciekawostką jest znajdujący się w podziemiach bunkier, wyposażony w mechanizm filtrowania powietrza. Powstał tu, by uchronić mieszkańców przed próbą wpuszczenia gazu do mieszkań. By zwiedzić bunkier jak i całe muzeum należy wcześniej umówić się indywidualnie. Kontakt dostępny jest tutaj.

Mini Muzeum powstało w 2009 r.

artykuł pochodzi z bloga architektnaszpilkach.pl

Skomentuj:

Mini Muzeum Przedwojennej Gdyni [DOBRE MIEJSCE]