Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tunel aerodynamiczny w Morach pod Warszawą

red

Tu dosłownie można odlecieć z wrażenia! Flyspot stanął przy drodze ekspresowej S8 nieopodal Ożarowa Mazowieckiego i jest nową atrakcją w regionie. Z daleka jawi się jak abstrakcyjna rzeźba z betonu. To projekt krakowskiego biura Lewicki Łatak Architekci

Aerotunel Flyspot pod Warszawą (Mory), proj Lewicki Łatak Architekci
Aerotunel Flyspot pod Warszawą (Mory), proj Lewicki Łatak Architekci
fot. WOJCIECH KRYNSKI

Otwarcie tunelu miało miejsce w sierpniu. Na pomysł wybudowania symulatora swobodnego spadania wpadło trzech kolegów, zapaleńców sportów lotniczych: Marcin Socha-Jakubowski, Jarosław Dąbrowski i Michał Braszczyński. Do współpracy zaprosili krakowskich architektów, którzy zaproponowali wysoką na 27 m konstrukcję z betonu.

To pierwszy tego typu obiekt w Polsce i jeden z najnowocześniejszych na świecie. Co więcej Flyspot to miejsce ogólnodostępne, gdzie przyjemności latania może doświadczyć każdy.

- Z tunelu mogą korzystać nie tylko ludzie złaknieni mocnych wrażeń, ale również trzyletnie dzieci i osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich - mówił Gazecie Bartosz Więcek, przedstawiciel inwestora.

Jeden lot trwa tyle co skok ze spadochronem z wysokości 4 tys. m! Ceny wahają się od 100 do 700 zł.

Aerotunel działa za pomocą potężnych wentylatorów, które powodują wiatr o prędkości do 300 km/godz.. Moc wytwarzana przez turbiny (każda o mocy 350 koni mechanicznych) może swobodnie unosić ludzi w powietrzu. Potężny i drogi mechanizm znajduje się 11 m pod ziemią. Przez wygięte w literę "U" korytarze masy powietrza pchane są wprost pod zawodników.

Forma obiektu ściśle współgra z działaniem:

Próbowaliśmy to wyrazić formą budynku, podobną do przestrzennego latawca lub torby z supermarketu unoszonej przez wiatr - mówią architekci.

Za część technologiczną, związana z lataniem odpowiada profesjonalna firma z Niemiec, architekci stworzyli część budowlaną, która oprócz tunelu pomieściła mały hotel, fitness, czy w końcu halę lotów. Inwestycja pochłonęło około 23 mln zł.

 

ZDJĘCIA>>

Skomentuj:

Tunel aerodynamiczny w Morach pod Warszawą