Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Polska Dolina Loary jest na Dolnym Śląsku [ZDJĘCIA PAŁACÓW]

red

Polska Dolina Loary znajduje się na Dolnym Śląsku. Podobnie jak historyczna kraina Francji, na jej obszarze znajduje się wiele przepięknych zamków oraz pałaców. Ze względu na program rewitalizacji zabytków, region staje się powoli turystyczną atrakcją.

Akcja "Polska Dolina Loary" trwa już dwa lata. W tym czasie nowych właścicieli znalazło ponad 20 zabytkowych obiektów. Nowy właściciel to szansa na to, że zniszczone i zapomniane budynki odzyskają dawny blask. Część z nich już wróciła do dawnej świetności.

Rozpoczynając akcję Polska Dolina Loary założyciele inicjatywy zamierzali nagłośnić problemy dolnośląskich zabytków i tym samym zwiększyć szanse na dotarcie do potencjalnych inwestorów.

Chodziło o zainteresowanie inwestorów tematyką inwestycji w zabytki oraz stworzenie „trendu” adaptacji zabytków na cele komercyjne - mówi Bartosz Witecki, pomysłodawca inicjatywy.

Polska Dolina Loary współpracuje z przedstawicielami Agencji Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu. W rękach tej drugiej jest około 160 pałaców. Powstała nawet specjalna strona Residence Navigator, na której potencjalni inwestorzy mogą znaleźć informacje o nieruchomościach wystawionych na sprzedaż, podpowiedzi prawne, wywiady z właścicielami zabytków czy też informacje o dotacjach.

Postęp w pracach remontowych można śledzić na fanpage Polskiej Doliny Loary w serwisie Facebook. Wkrótce zakończy się rewitalizacja między innymi: renesansowego Dworu w Goli Dzierżoniowskiej, zamku w Karpnikach, pałacu w Kamieńcu, pałacu w Kwietnie czy pałacu w Chróstniku. Część z tych obiektów trzeba było odbudować z ruin.

To dopiero początek akcji, na remont wciąż czeka ponad 500 obiektów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dlaczego Polacy nie szanują zabytków? Rozmowa z autorką projektu "Tu Było, Tu Stało"
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Polska Dolina Loary jest na Dolnym Śląsku [ZDJĘCIA PAŁACÓW]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej