Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piknik na parkingu w Międzynarodowy PARK(ing) Day

red

Już w ten weekend odbędzie się ogólnopolskie święto mieszkańców. Akcja jest odpowiedzią na międzynarodowe święto PARK(ing) Day. Potrwa od 19 do 22 września

Akcja "#ZielonaOaza - PARKuj z nami!" rozpocznie się 19 września o godzinie 12. Wpisuje się ona w międzynarodowe wydarzenie PARK(Ing) Day i zakończy w poniedziałek obchodami Dnia Bez Samochodu.

Międzynarodowy PARK(Ing) Day narodził się w 2005 r. w San Francisco. Z tej okazji każdego roku w kilkuset miastach na świecie mieszkańcy na kilka godzin zamieniają wybrane miejsca parkingowe w małe parki. Jak to wygląda? Uczestnicy opłacają miejsce parkingowe, lecz zamiast aut stawiają na nim koce, krzesła i zapraszają znajomych do wspólnego spędzenia czasu.

W Polsce PARK(Ing) Day organizowany jest od 5 lat.

Problem, którego dotyka PARK(ing) Day nie dotyczy tylko transportu. Nasze miasta coraz bardziej zaczynają przypominać wielką betonową pustynię. Wycina się drzewa, zalewa się miasta kostką brukową, zabudowuje parki. Chcemy pokazać, że zrównoważony transport i zrównoważony rozwój to dwie strony tej samej monety - mówi Joanna Kusiak, rzeczniczka Porozumienia Ruchów Miejskich (PRM).

Do ogólnopolskiej akcji PRM dołączyli już mieszkańcy warszawskiej Pragi Północ, którzy #ZielonąOazę utworzyli na ulicy Targowej.

Zanim przystąpiono do budowy metra rosły tu wspaniałe, rozłożyste drzewa. Każde z nich posadzone było w dużej misie. Po zakończeniu budowy prawie wszystkie drzewa zniknęły, a misy w których rosły zostały wybetonowane - mówi Magdalena Gugała ze Związku Stowarzyszeń Praskich.

Miejscy aktywiści chcą w ten sposób wskazać na błędy, które w ich przekonaniu poczynili urzędnicy zezwalając na taką przebudowę ulicy.

Inicjatorzy akcji zachęcają do udziału wszystkich i proszą, by przesyłać im zdjęcia z obchodów PARK(Ing) Day z różnych polskich miast. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Piknik na parkingu w Międzynarodowy PARK(ing) Day