Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pałac w Sannikach jak nowy [METAMORFOZA]

red, plock.gazeta.pl

Sanniki to niewielka wieś, która słynie z tego, że znajduje się tam pałac, w którym wypoczywał Fryderyk Chopin. Niedawno zabytek wyremontowano i teraz wygląda jak nowy

10.09.2014 Sanniki. Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina - wkrótce otwarcie. Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Gazeta
Pałac w Sannikach
TOMASZ NIESŁUCHOWSKI

Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina zbudowany został w XVIII wieku. Obecna forma pałacu powstała w wyniku przebudowy z 1910 r., nad którą czuwał architekt Władysław Marconi, znany między innymi z projektu warszawskiego Hotelu Bristol.

Budynek po remoncie zyskał bladobłękitne ściany. Wymieniono dach, stolarkę drzwiową i okienną, odbudowano rozebraną w latach 70. oranżerię i wymieniono wszystkie instalacje. W trakcie prac okazało się, że warstwa starej farby skrywała polichromie w pokojach na pierwszym piętrze.

Odkryliśmy je w ośmiu pomieszczeniach. Były jak prezenty, wychodzące spod warstw farby, na ścianach i sufitach, pokój po pokoju. Są tam elementy kwiatowe, motywy myśliwskie, nawiązujące do antyku - mówi Monika Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina.

Udało się też poprawić wygląd przypałacowego parku. Ten liczący 10 hektarów teren był zarośnięty, z ginącymi wśród chwastów alejkami. Teraz ma równo przyciętą trawę, oświetlenie, oznaczenia i system nawadniający.

W trakcie prac przy nawodnieniu odkryto pozostałości pochodzącej z początków XX wieku fontanny. Dyrekcja ośrodka postanowiła, że w tym miejscu pojawi się nowa.

Pałac w Sannikach przed remontemPałac przed remontem (wikimedia.org/Ulrich Jahr)

Teraz po remoncie Centrum będzie mogło znowu normalnie działać. W pałacu oprócz możliwości zobaczenia eksponatów związanych z Fryderykiem Chopinem będzie można korzystać z biblioteki wraz z czytelnią. W obiekcie organizowane będą również koncerty chopinowskie oraz warsztaty dla artystów.

Renowację pałacu udało się sfinansować przy pomocy funduszy unijnych. Całkowity koszt to 20 mln zł.

 

czytaj więcej: plock.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Pałac w Sannikach jak nowy [METAMORFOZA]