Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Powstanie Warszawskie", dramat wojenny non-fiction dostępny w sieci

red

W serwisie Kinoplex.pl dostępny jest już przejmujący obraz o walczącej stolicy "Powstanie Warszawskie". Film został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, które poddano obróbce cyfrowej.

"Pokolorowali trupa miasta, a on wstaje - przerażający jak nigdy" - pisał po majowej premierze filmu Tadeusz Sobolewski z Gazety Wyborczej.

Dziś ten przejmujący obraz powstały w oparciu o autentyczne kroniki filmowe kręcone w sierpniu 1944 roku dostępny jest w serwisie filmowy Kinoplex.pl. Można go wypożyczyć za 9 zł. Na ocalałych taśmach widać młodych ludzi z AK oraz cywilną ludność stolicy, która skazana jest na życie w wiecznym niebezpieczeństwie, wśród dymiących ruin miasta.

Ten film nie jest historią powstania. Nie pokazuje jego uwarunkowań, nie wyciąga wniosków, nie służy żadnym politycznym kalkulacjom. Nie trzyma się też ściśle chronologii. Zostajemy wrzuceni w środek wydarzeń filmowanych w biegu. Czujemy ich bezwład. Nieopatrznie uruchomiona, rozpędzona machina wojenna, już nie do zatrzymania, wciąga całe miasto w grę wojenną, w istocie samobójczą, która doprowadza do tego, przed czym powstanie miało Warszawę uchronić - czytamy dalej.

Film został wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ocalałe taśmy realizowane dla Biura Informacji i Propagandy AK cyfrowo odrestaurowano, pokolorowano, udźwiękowiono i ułożono z nich rodzaj fabuły.

Kadr po kadrze. Zobacz jak rekonstuowano film>>

Scenom towarzyszy znakomita muzyka skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego. Film jest polskim kandydatem do Oscarów w kategorii "pełnometrażowy film dokumentalny".

Naszym zdaniem to pozycja obowiązkowa dla każdego, zobacz recenzję:

    Więcej o:

Skomentuj:

"Powstanie Warszawskie", dramat wojenny non-fiction dostępny w sieci