Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

WASZE PROJEKTY: Muzeum Sztuki Współczesnej w Poznaniu

Piotr Nef

Dynamiczna forma projektowanego muzeum koresponduje z ożywieniem jakie w Polsce ma powrót miast nad rzeki. Na historycznym Ostrowie Tumskim już dziś funkcjonuje kilka muzeów. Młody architekt Jakub Pakos w swoim projekcie dyplomowym proponuje powstanie w tej lokalizacji kolejnej placówki kultury, dzięki czemu Ostrów jeszcze bardziej wzbogaciłby swoją ofertę i jeszcze mocniej upodobnił się do berlińskiej Museumsinsel.

W swoim projekcie dyplomowym Jakub Pakos podejmuje dyskusję na temat tego, jak powinna wyglądać atrakcyjna przestrzeń miejska. Jaka powinna być funkcja terenów na Ostrowie Tumskim, aby miejsce to stało się terenem przyjaznym zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Odpowiedzią, którą daje w swoim projekcie jest dynamiczna, ekspresyjna bryła, w której umieścił siedzibę Muzeum Sztuki Współczesnej.

Podstawową wytyczną estetyczną, było stworzenie lekkiego, wznoszącego się obiektu o stosunkowo minimalistycznym wyrazie, w którym jednymi „przerwaniami” struktury są dwa otwarcia widokowe, uwypuklające najważniejsze osie widokowe - punkt widokowy na szczycie z Otwarciem na Katedrę Poznańska i dolinę Warty, oraz restauracja z panoramą zabudowy Starego Miasta. Starając się powiązać wszystkie kształtujące projekt wytyczne powstała bryła Muzeum Sztuki Współczesnej, wprowadzająca do historycznej tkanki element ruchu, reprezentowany przez ekspresyjny kształt, inspirowany sztuką kinetyczną - mówi autor projektu.

Zwiedzanie w Muzeum rozpoczyna się w niedużym przeszklonym pawilonie, w którym znajdują się kasy oraz ruchome schody prowadzące zwiedzających na samą górę budynku. Tym samym proces zwiedzania rozpoczyna się dość nietypowo, bo od ostatniego piętra, na którym zlokalizowany jest taras widokowy. Następnie zwiedzający schodzą coraz niżej, do kolejnych sal zgromadzonych wokół wewnętrznego centralnego atrium zapewniającego dostęp naturalnego światła do wnętrza oraz umożliwiającego komunikację wizualna między poszczególnymi poziomami.

W budynku poza częścią muzealną zaplanowana została także restauracja z widokiem na zabudowania starego miasta, Cytadele i północne wyspy na Warcie.

    Więcej o:

Skomentuj:

WASZE PROJEKTY: Muzeum Sztuki Współczesnej w Poznaniu