Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Warszawa ubiega się o prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy

red

Warszawa przystąpiła do starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2018. Bez względu na to czy to polska kandydatura otrzyma od Komisji Europejskiej prestiżowy tytuł, wszelkie działania mające uczynić warszawę bardziej ekologicznym miastem z pewnością przełożą się na poprawę jakości życia mieszkańców.

Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest co roku przyznawany przez Komisję Europejską i wędruje do wybranego miasta spośród wszystkich, które aplikowały o przyznanie tytułu. W tym roku swój wniosek złożyła także Warszawa.

Pierwszą Zieloną Stolicą Europy w 2010 roku został Sztokholm. W kolejnych latach tytuł wędrował do Hamburga, Vitorii, Nantes, Kopenhagi i Bristolu. Za rok tytuł trafi do Lublany, a w 2017 do Essen. Czy w 2018 tytuł powędruje do polskiej stolicy?

Pod uwagę branych jest wiele kryteriów od rozwoju parków, miejski transport po zarządzanie innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie redukcji zanieczyszczeń.

Warszawa może się pochwalić w sumie 12 rezerwatami przyrody, m.in. Lasem Bielańskim czy Kabackim, Parkiem Natolińskim. Czegoś podobnego w Londynie czy Paryżu nie znajdziemy. Graniczymy z Parkiem Narodowym - Puszczą Kampinoską, w swoich granicach mamy jeden park krajobrazowy (Mazowiecki), a tuż za granicami kolejny (Chojnowski) - mówi wiceprezydent miasta Michał Olszewski.

Ilość terenów zielonych to z pewnością mocna strona Warszawy. Ale możemy pochwalić się także coraz bardziej nowoczesnymi autobusami - z roku na rok przybywa też pojazdów hybrydowych, elektrycznych i napędzanych na gaz. Od dziesięciu lat Warszawa ma własnego przewoźnika kolejowego, a 68% wszystkich podróży w stolicy odbywa się za pomocą komunikacji publicznej.

W 2012 Warszawa uruchomiła system rowerów miejskich, z którego korzysta już 340 tysięcy użytkowników. W tym samym roku zmodernizowano też oczyszczalnię ścieków Czajka, coraz częściej Warszawiacy decydują się na segregację odpadów i dziś Warszawa spełnia już normy odzysku odpadów.

Bez wątpienia jest jeszcze cała masa pracy do wykonania - ciągle przekraczane są niektóre normy zanieczyszczenia powietrza, a czystość Wisły w dalszym ciągu nie pozwala na bezpieczne kąpanie się w rzece, a ścieżki rowerowe mimo intensywnej rozbudowy ciągle nie tworzą ciągłego systemu.

Choć Warszawiacy narzekają na wycinkę drzew - oficjalne statystyki mówią, że drzew w mieście przybywa. W latach 2009-2014 zostało wyciętych 159 tysięcy drzew, ale nowe nasadzenia są większe o około 11 tysięcy. Niebawem ma też ruszyć program sadzenia aż miliona nowych drzew wzdłuż Warszawskich ulic.

Do grudnia zespół dendrologów przygotuje dokument, który będzie wyjściem do wdrożenia programu. Chcemy poznać stan drzewostanu i mieć kompleksowy plan z programem wymiany drzew na nowe, docelowym składem gatunkowym drzew odpowiednich w mieście. Inne drzewa nadają się do parków, inne do ulic reprezentacyjnych, a inne do osiedlowych - tłumaczy wiceprezydent.

Bez względu na to czy Warszawa otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, bez wątpienia należy kibicować wszelkim działaniom, które przybliżą nas do tego wyróżnienia, a w życiu codzienny przyczynią się do poprawy przestrzeni w której mieszkamy.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Pierwsza w Polsce "żywa elewacja". Piękny budynek z prawdziwej ruiny [METAMORFOZA]
Dwa tysiące drzew do wycinki! Mieszkańcy i samorządowcy zapowiadają obronę
Dach to świetne miejsce na... pasiekę! Miejskie ule na dachach budynków

Skomentuj:

Warszawa ubiega się o prestiżowy tytuł Zielonej Stolicy Europy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej