Co najlepiej robić na Śląsku? Oczywiście iść do zoo!
Wiosna zachęca do spacerów na świeżym powietrzu. A czy może być większa frajda niż wyprawa do zoo?
Ogród należy do Europejskiej Organizacji Ogrodów Zoologicznych (EAZA) i jest jednym z największych w Polsce. Powstał jako dziewiąty ogród z 11 obecnie działających w kraju. Na dobrze zadrzewionym terenie, z wieloma cennymi gatunkami drzew i krzewów, stoi wiele nowoczesnych pawilonów i wybiegów umożliwiających oglądanie egzotycznych zwierząt także w okresie zimowym.
Rekordowe kolekcje
Ogród w Chorzowie ma ogromną kolekcję egzotycznych zwierząt takich jak żyrafy, słonie afrykańskie, nosorożce białe, niedźwiedź polarny, tygrysy syberyjskie, gepardy, niale grzywiaste, gepardy czy gerezy abisyńskie, mandryle, lemury. Interesująca jest też kolekcja ptaków: są to m.in. między innymi puchacze, żurawie, kormorany, strusie afrykańskie, emu, nandu, pelikany, ary i wiele innych. A do tego kolekcja pytonów i boa, różnorodne gatunki jaszczurek, takich jak kameleony, legwany, biczogony, agamy oraz kilka gatunków krokodyli.
Śląski Ogród Zoologiczny rozbudowywał się od czasu powstania. Już w 1958 roku stworzono pomieszczenia dla bawołów, niedźwiedzi brunatnych i himalajskich, lwów i panter oraz budynek ambulatorium weterynaryjnego.
W roku 1960 wybudowano duży pawilon, w którym można obecnie oglądać małpy oraz gady. Pomieszczenia, w których przebywają koby leche oraz kudu wielkie, zbudowane zostały w roku 1961. Wielki pawilon dla słoni oraz hipopotamów został oddany do użytku w roku 1965.
W latach 60. powstały także pomieszczenia dla tapirów, jeleni Dybowskiego, antylopy addaks, wielbłądów, lam, schron zimowy dla ptaków, pawilony dla antylop oraz żyraf.
Następne lata to dalsza rozbudowa ogrodu zoologicznego. W 1974 roku powstał między innymi budynek dla antylop nilgau oraz duża woliera, w której można było oglądać różne gatunki ptaków drapieżnych.
W chorzowskim ogrodzie można spotkać przedstawicieli 366 gatunków zwierząt, m.in. lwy, słonie, żyrafy, antylopy, zebry, pocieszne małpy, tygrysy syberyjskie.
Od niedawna chorzowskie zoo słynie z dużej liczby gepardów - mają obszerne wybiegi we wschodniej części ogrodu, koło budynków dyrekcji, a od 2015 roku także nowy dom. Niedaleko mieszkają kangury oraz emu. Blisko stąd do akwarium, w którym prócz niesamowicie kolorowych rybek można podziwiać olbrzymiego żółwia i potężne sumy. Przy wybiegu dla słoni rozlewa się Staw Kormoranów z ptactwem różnej maści, a trochę dalej wybiegi niedźwiedzi brunatnych.
Nowi mieszkańcy ogrodu
Pod koniec lutego w zoo urodziła się antylopa z ogromnymi uszami, czyli mimba - samiec kudu wielkiego. Długo nie było wiadomo, czy zwierzę przeżyje, bo matka dostawała po porodzie antybiotyk i nie mogła go karmić samodzielnie. Przez ten czas antylopą opiekowali się pracownicy zoo. W naturalnych warunkach kudu wielkie żyją w południowej i wschodniej Afryce. Obecnie są zagrożone wyginięciem z powodu licznych polowań. Zoo w Chorzowie jako jedyne w Polsce hoduje te zwierzęta.
Ogrodowi w ubiegłym roku przybyło też żyrafiątko, pierwsze potomstwo Ulembo i Liani, które przyjechały do Chorzowa w 2013 roku i osiedliły się na nowym wybiegu. Były to pierwsze narodziny żyrafy od dziesięciu lat; łącznie w ogrodzie na świat przyszło już 18 tych zwierząt.
Zoo z każdym rokiem planuje nowe inwestycje. W ostatnich latach przygotowano nowe pawilony dla żyraf, wybiegi dla tygrysów, gepardów i krokodyli z tropikalnym klimatem. Wybieg dla słoni właśnie jest remontowany.
Kupując bilet, warto zaopatrzyć się też w plan ogrodu, by nie pominąć żadnej atrakcji. Dodatkowo orientację ułatwiają tablice informacyjne, pojawiły się też liczne tablice edukacyjne.
Unikatem w skali kraju, a nawet Europy, jest skalna Kotlina Dinozaurów, gdzie stoją olbrzymie okazy tych kopalnych gadów. Powstała w 1975 roku i jest jedyną tego typu ekspozycją w kraju.
16 naturalnej wielkości modeli prehistorycznych gadów powstało w wyniku rekonstrukcji szczątków znalezionych przez polskich paleontologów w latach 1963-71 na pustyni Gobi. W 2012 roku Kotlina została nieco odnowiona.
Dzieciom z pewnością spodoba się też Mini Zoo, gdzie można pogłaskać małego koziołka, owieczkę czy króliczka. Są tu też kuce, papużki, świnki morskie i wietnamskie. Tylko tutaj można karmić zwierzęta, ale tylko kupioną na miejscu karmą.
- Więcej o:
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica