Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stacja metra z Warszawy najlepsza na świecie

ucho

Na odbywającej się w Kopenhadze konferencji MetroRail 2008 główną nagrodę, w kategorii najlepsza nowa stacja metra, otrzymał warszawski przystanek Plac Wilsona .

Stacja Plac Wilsona
TOmo / tomo

Stowarzyszenie MetroRail zrzesza międzynarodowe grono specjalistów związanych z architekturą oraz inżynierią miejskich kolei podziemnych. Tegoroczna nagroda w kategorii "najlepsza nowa stacja metra" powędrowała w ręce prezesa spółki Warszawskie Metro. Nagrodzonym obiektem została zaprojektowana przez Andrzeja Chołdzyńskiego zlokalizowana w dzielnicy Żoliborz stacja Plac Wilsona.

Eliptyczny świetlik w suficie stacji Plac Wilsona jest jednym z najbardziej charakterystycznych motywów kojarzących się z warszawskim metrem. Podświetlony przez system reflektorów, zmieniających barwę emitowanego światła wraz ze zmianą pory dnia, przechodzi od żółtej w godzinach porannych, poprzez błękitną, aż do różowej o zachodzie słońca.

Ściany stacji wyłożone są perforowaną blachą ze specjalnej stali, która po pokryciu się rdzawą patyną nie wymaga malowania. Nadawać ma to stacji szlachetnego wyglądu, ale i ułatwiać zabiegi konserwacyjne. Wejścia do korytarzy metra prowadzą przez pawilony przypominające swoim wyglądem futurystyczną wariację na temat mazowieckich wierzb.

Warszawska stacja zwyciężyła w plebiscycie MetroRail z konkurencyjnymi realizacjami z kanadyjskiego Vancouver, Kopenhagi oraz Madrytu. Czy przedstawiane niedawno na łamach Bryły koncepcyjne projekty stacji II linii warszawskiego metra powtórzą sukces przystanku Plac Wilsona? Zanim zaczniemy roztrząsać tą kwestię, poczekajmy jednak, aż zostaną wreszcie zbudowane...

    Więcej o:

Skomentuj:

Stacja metra z Warszawy najlepsza na świecie