Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znikną piętra w Domu Prasy?

Anna Malinowska

Waży się przyszłość katowickiego Domu Prasy. Jeden z pomysłów na zagospodarowanie budynku z lat 70. to zmniejszenie go o dwie kondygnacje..

26.08.2008 KATOWICE RYNEK DOM PRASY FOT . DAWID CHALIMONIUK / AGENCJA GAZETA
Pomysł ścięcia budynku o dwa piętra nie wszystkim się podoba
Fot. Dawid Chalimoniuk / AG

- Chodzi o dostosowanie wysokości budynku do wysokości Rynku. Mówi o tym przyjęta koncepcja przebudowy centrum. Obecnie Dom Prasy wybija się wzwyż, a wszystkie budynki przy Rynku mają mieć zbliżoną wysokość - tłumaczy Marcin Stańczyk z biura promocji magistratu.

Nie wszystkim jednak pomysł skrócenia budynku sie podoba:

Jurand Jarecki

- Zenit, hotel Katowice, Superjednostka czy Separator również wystają. Ale czy trzeba ścinać ich górne piętra? Zaraz ktoś powie, że to socrealistyczne klocki, ale to też nasza historia, nasza architektura - denerwuje się Jurand Jarecki. Jego autorstwa jest Skarbek, budynki na os. Paderwskiego, jest współautorem Zenitu, kina Kosmos i Biblioteki Śląskiej. - Dom Prasy potrzebuje dziś szczotki i mydła. To był jeden z pierwszych budynków w kraju, w którym zastosowano ścianę kurtynową - całkowicie szklaną, która nie pełni żadnych funkcji konstrukcyjnych - dodaje architekt i zastanawia się, po co burzyć piętra, skoro tyle mówi się, że w Katowicach brakuje powierzchni biurowej.

Swój głos w sprawie przebudowy centrum i Domu Prasy już wkrótce będą mogli zabrać sami mieszkańcy. Spotkania mają się rozpocząć w połowie października, najprawdopodobniej w Rondzie Sztuki. Urzędnicy podkreślają jednak, że wynik konsultacji nie będzie dla nich wiążący.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Anna Malinowska

    Więcej o:

Skomentuj:

Znikną piętra w Domu Prasy?