Budynek TVP, czyli Wieża Babel
W 2009 roku zakończyła się budowa nowego gmachu Telewizji Polskiej. Budynek nazywany niekiedy „wieżą Babel” zaprojektował Czesław Bielecki.

Gmach TVP w Warszawie tzw. wieża Babel to przypominający muszlę ślimaka budynek zwieńczony spiralną, przeszkloną dwunastopiętrową więżą, stojący u zbiegu Woronicza i Samochodowej.
Budynek TVP - architekt
Konkurs na jego budowę TVP zorganizowała w 1997 r., wygrał go architekt Czesław Bielecki. Prace zaczęły się w 2001 r. Gdy rok później zbankrutował wykonawca, inwestycja stanęła na prawie cztery lata. Do jej dokończenia zabrało się konsorcjum firm pod wodzą Mostostalu Warszawa. Robotnicy zeszli z budowy rok temu, ale budynek wciąż był pusty. Dopiero w grudniu 2008 r. udało się zakończyć formalności związane z przyjęciem budynku do użytkowania przez nadzór budowlany. Od poniedziałku jest zgoda na zasiedlenie budynku.
Budynek TVP na Woronicza
W sumie biurowiec TVP zwany przez niektórych Wieżą Babel pochłonął 190 mln zł. Porównywalny rozmiarami biurowiec u zbiegu Wołoskiej i Domaniewskiej prywatny inwestor oddał do użytku po budowie trwającej 12 miesięcy i kosztującej 52 mln zł. W budynku mieszczą się m.in. redakcje: TVP 1, TVP 2 i TV Polonia. Znajdują się tu trzy studia i reżysernia.
Budynek TVP - Makabryła
Gmach TVP w Warszawie został Makabryłą 2008 roku. Z założenia nowoczesny i reprezentacyjny obiekt do dziś dla wielu warszawiaków jest symbolem brzydkiej architektury.
- Więcej o:
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu