Budynek TVP, czyli Wieża Babel
W 2009 roku zakończyła się budowa nowego gmachu Telewizji Polskiej. Budynek nazywany niekiedy „wieżą Babel” zaprojektował Czesław Bielecki.

Gmach TVP w Warszawie tzw. wieża Babel to przypominający muszlę ślimaka budynek zwieńczony spiralną, przeszkloną dwunastopiętrową więżą, stojący u zbiegu Woronicza i Samochodowej.
Budynek TVP - architekt
Konkurs na jego budowę TVP zorganizowała w 1997 r., wygrał go architekt Czesław Bielecki. Prace zaczęły się w 2001 r. Gdy rok później zbankrutował wykonawca, inwestycja stanęła na prawie cztery lata. Do jej dokończenia zabrało się konsorcjum firm pod wodzą Mostostalu Warszawa. Robotnicy zeszli z budowy rok temu, ale budynek wciąż był pusty. Dopiero w grudniu 2008 r. udało się zakończyć formalności związane z przyjęciem budynku do użytkowania przez nadzór budowlany. Od poniedziałku jest zgoda na zasiedlenie budynku.
Budynek TVP na Woronicza
W sumie biurowiec TVP zwany przez niektórych Wieżą Babel pochłonął 190 mln zł. Porównywalny rozmiarami biurowiec u zbiegu Wołoskiej i Domaniewskiej prywatny inwestor oddał do użytku po budowie trwającej 12 miesięcy i kosztującej 52 mln zł. W budynku mieszczą się m.in. redakcje: TVP 1, TVP 2 i TV Polonia. Znajdują się tu trzy studia i reżysernia.
Budynek TVP - Makabryła
Gmach TVP w Warszawie został Makabryłą 2008 roku. Z założenia nowoczesny i reprezentacyjny obiekt do dziś dla wielu warszawiaków jest symbolem brzydkiej architektury.
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie