Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budynek TVP, czyli Wieża Babel

wer

W 2009 roku zakończyła się budowa nowego gmachu Telewizji Polskiej. Budynek nazywany niekiedy „wieżą Babel” zaprojektował Czesław Bielecki.

Siediba TVP w Warszawie
Siediba TVP w Warszawie
Fot. By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58853772

Chodzi o tzw. wieżę Babel - przypominający muszlę ślimaka budynek zwieńczony spiralną, przeszkloną dwunastopiętrową więżą stojący u zbiegu Woronicza i Samochodowej. Konkurs na jego budowę TVP zorganizowała w 1997 r., wygrał go architekt Czesław Bielecki. Prace zaczęły się w 2001 r. Gdy rok później zbankrutował wykonawca, inwestycja stanęła na prawie cztery lata. Do jej dokończenia zabrało się konsorcjum firm pod wodzą Mostostalu Warszawa. Robotnicy zeszli z budowy rok temu, ale budynek wciąż był pusty. Dopiero w grudniu 2008 r. udało się zakończyć formalności związane z przyjęciem budynku do użytkowania przez nadzór budowlany. Od poniedziałku jest zgoda na zasiedlenie budynku.

W sumie biurowiec TVP zwany przez niektórych Wieżą Babel pochłonął 190 mln zł. Porównywalny rozmiarami biurowiec u zbiegu Wołoskiej i Domaniewskiej prywatny inwestor oddał do użytku w ubiegłym roku po budowie trwającej 12 miesięcy i kosztującej 52 mln zł.

W budynku mają się mieścić m.in. redakcje: TVP 1, TVP 2 i TV Polonia. Znajdują się tu trzy studia i reżysernia. Tu będzie realizowany program "Kawa czy herbata".

 

Czytaj więcej 

 

Michał Wojtczuk

źródło: Gazeta.pl Warszawa

    Więcej o:

Skomentuj:

Budynek TVP, czyli Wieża Babel