Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Architektoniczna sława zmieni oblicze Wawelu

Radeo

Stało się - po latach stagnacji wzgórze wawelskie doczekało się odważnego projektu architekta tej miary, co Bartłomiej Berecci, czy wcześniej Franciszek Florentczyk, którzy zmienili Zamek Królewski i Katedrę nie do poznania.

Jako, że każda epoka ma prawo do wypowiadania się we własnym języku architektonicznym dyrekcja Zamku na Wawelu zleciła projekt rozbudowy muzeum jednemu z najwybitniejszych współczesnych architektów - Frankowi O. Gehremu - jako pierwsi pokazujemy projekt , który udostępnił nam anonimowy pracownik Wawelu.

Odważny projekt zakłada między innymi przykrycie szklanym dachem dziedzińca arkadowego ze słynnymi krużgankami z XVI wieku oraz dobudowanie od strony Wisły Informatorium - wejścia do Zamku wraz z rozległymi przestrzeniami ekspozycyjnymi, których tak brakuje muzeum .

Droga zwiedzających będzie prowadziła przez Informatorium wydrążoną w skale "grotą" z projekcjami multimedialnymi wprost na do budynku tak zwanych kuchni królewskich.

Pomysł przekrycia dziedzińca wyszedł od osób odpowiedzialnych w Małopolsce za konserwację zabytków - Nie mogliśmy pozwolić na dalsze niszczenie renesansowej kamieniarki na deszczu i mrozie - mówi nasze źródło w urzędzie konserwatorskim.

O komentarz do projektu poprosiliśmy profesora Romana Logera:

- Uważam, że Kraków zasłużył na nietuzinkową architekturę, odważne, kontrastowe kolory, zdecydowane formy wyzywające zaściankowość gustów niektórych krytyków na pojedynek, pamiętajmy, że gdyby w XVI wieku myślano o zabytkach tak, jak my dzisiaj, to nigdy nie ujrzelibyśmy krużganków, Kaplicy Zygmuntowskiej, nie usłyszelibyśmy Dzwonu Zygmunta.

W opisie autorskim czytamy o wielkim szacunku, jakim Gehry darzy Centrum Manggha autorstwa Araty Isozakiego, Krzysztofa Ingardena oraz Jacka Ewiego. Falujące formy Informatorium mają stanowić odpowiedź na kształt dachu Centrum oraz wraz z nim stanowić symboliczną bramę do miasta dla przybywających do Krakowa Wisłą.

Władze starają się obecnie o dofinansowanie projektu ze środków unijnych, które pomogą w realizacji tej kosztownej inwestycji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace mają zacząć się już wiosną przyszłego roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Architektoniczna sława zmieni oblicze Wawelu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej