Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Loft po polsku

hada

Mieszkania w starych budynkach poprzemysłowych stało się modne w latach 60-tych i 70-tych w USA. Teraz loft jako sposób życia staje się modny w Polsce.  

lofty, polska, architektura
Bolko_loft - medusa group i pierwszy w Polsce loft
fot. P.Krajewski

 

Termin loft kojarzy się z ogromnym mieszkaniem w starej opuszczonej hali fabrycznej czy magazynie, koniecznie z wolnym planem, widocznymi fragmentami ceglanych murów czy instalacji, wysokimi pomieszczeniami i ogromnymi oknami.

 

Mieszkanie w starych budynkach poprzemysłowych stało się modne w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. W tamtych czasach nowojorscy artyści zaczęli zamieszkiwać zaadaptowane powierzchnie magazynowe, zachwyceni ich niezwykłym klimatem i idealnymi warunkami oświetleniowymi. W dalszym ciągu modne lofty zamieszkiwane są nie tylko przez artystów. W miastach takich jak Nowy Jork, Los Angeles czyLondyn lofty są w stałej ofercie brokerów, najczęściej przeznaczone dla wymagających i bardziej zamożnych klientów.

 

W Polsce powoli rozwija się pojęcie loftu. Pierwszym loftem, który objawił się na naszym podwórku był Bolko_Loft - projektu medusa group. Przemo Łukasik zakupił i zaadaptował na cele mieszkaniowe budynek byłej lampiarni przy szybie Bolko zamkniętych już Zakładów Orzeł Biały. Budynek trafił do grona 20 budynków uznanych za ikony polskiej architektury po 1989 r.

 

 

 bolko_loft

 Bolko loft - pierwszy w Polsce loft autorstwa medusa group

 

Trwają również prace przy kolejnej realizacji medusa grup związanej z loftami - miały one powstać w ogromnym budynku Starego Spichlerza w Gliwicach. Niepowtarzalny klimat loftu miały tutaj nadać drewniane stropy i belkowania, granitowe schody i wspaniała, ceglana elewacja z wielkimi oknami. Obecnie mieszkania są gotowe do zamieszkania.

 

 

spichlerz w giliwicach

Wizualizacja wnętrza jednego z loftów w Spichlerzu

 

Łódź była i wciąż jest jednym z największych w Polsce ośrodków przemysłowych. Fabryka Poznańskiego czy Przędzalnia na Księżym Młynie stanowią świetne przykłady przemysłowych obiektów z czasów największego rozwoju miasta. Olbrzymi, liczący cztery kondygnacje budynek Przędzalni Scheiblera zawierał w swym wnętrzu hale produkcyjne. Rewitalizacja autorstwa zespołu Marciniak i Witasiak Pracownia Projektowa zakłada przywrócenie budynkom przędzalni dawnej świetności przy wykorzystaniu najnowszych technologii i rozwiązań architektonicznych. W nowych apartamentach mają zostać zachowane XIX- wieczne elementy konstrukcji. Fasada przędzalni będzie kontrastować z jasnymi wnętrzami ze stali i szkła.

 

 

 

księży młynKsięży Młyn - typowa łódzka zabudowa przemysłowa z XIX wieku

 

 

Żyrardów, to jedyny w Polsce przykład idealnego miasta - ogrodu zbudowanego na surowym korzeniu, przeznaczonego na cele przemysłowe,w którym istnieje czytelny podział na część mieszkalną i fabryczną. Miasto zawdzięcza nazwę Filipowi de Girard -pierwszemu dyrektorowi fabryki. Na Wystawie Światowej w Paryżu to niewielkie polskie miasto przedstawiano jako wzorcowy unikalny organizm miejski. Jest to jedyny w Europie, zachowany w całości tego typu zespół urbanistyczny, i podejmuje się starania o wpisane Żyrardowa na listę UNESCO. W Żyrardowie rozpoczęła się przebudowa Nowej Przędzalni na lofty i galerię handlową.Projekt przebudowy Nowej Przędzalni na Lofty de Girarda, autorstwa Krzysztofa Janikowskiego i Macieja Kneblewskiego, przewiduje odrestaurowanie obiektu oraz nadbudowę dwóch kondygnacji mieszkalnych cofniętych od zabytkowej elewacji o 3 metry. Architekci postarali się o zachowanie wszystkich wartościowych elementów z początku XX wieku.

 

 

 

Coraz częściej spotykane lofty w Polsce są nie tylko chwilowym kaprysem czy modą na mieszkanie w czymś innym od standardowego mieszkania. Często zachęcają również świetną lokalizacją i niewygórowanymi cenami.

 

hada

 

 

Zobacz też:

 

Medusa pożerająca ruiny

 

BRYLAnty polskiej moderny - Muzeum Śląskie

 

Odbudowana wieża World Trade Center - 7WTC

 

Skomentuj:

Loft po polsku