Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stadion Cracovii w budowie

Dawid Hajok - Gazeta Kraków

Ruszyły pierwsze prace modernizacyjne stadionu Cracovii. Prócz boiska powstaną tam sklepy i punkty usługowe. Główna część areny ma być gotowa już jesienią 2010 roku

Projekt Cracovi
Projekt stadionu
Fot. Archiwum

Obiekt, którego aranżację zaprojektował polsko-hiszpański zespół architektów z pracowni Estudio Lamela Sp. z o.o. (zwycięzca ogłoszonego przez miasto międzynarodowego konkursu architektonicznego), zbuduje konsorcjum firm Alpine Budus. Koszt całej inwestycji wyniesie 157 mln zł. W tegorocznym budżecie miasta Krakowa zabezpieczono na ten cel 35 mln zł. 

Docelowo arena pomieścić ma 15 tysięcy widzów. W pierwszym etapie na wyburzenie czekają stare, ziemne trybuny. W ich miejscu stanie żelbetowa konstrukcja nowych, częściowo zadaszonych trybun, obustronnie osłoniętych elewacją. Miasto zapewnia, że płaski obiekt dyskretnie wpisany w otoczenie nie przesłoni widoku z kopca Kościuszki na Wawel ani z Błoń w kierunku Sikornika. Dodatkowo ściana boczna stadionu biegnąca wzdłuż boiska i alei Focha dzięki całkowitemu przeszkleniu elewacji stanie się transparentna - to pasaż handlowy. Pozostałe elewacje pokryje kamienna okładzina. 

Pod trybunami pojawi się także część biurowa oraz handlowo-usługowa. W podobny sposób już od dawna projektowane są nowe stadiony w Europie. W przyszłości na nowej arenie Cracovii organizowane będą również imprezy masowe i koncerty. 

Dawid Hajok

Gazeta Wyborcza Kraków

    Więcej o:

Skomentuj:

Stadion Cracovii w budowie