Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Koncertowa architektura z Łodzi

buma

Od lat studenci łódzkiej Akademii Muzycznej tułają się po budynkach zaprzyjaźnionych instytucji. Już niebawem ma się to zmienić - ogłoszono przetarg na budowę nowego gmachu sali koncertowej, której projekt czekał w szufladzie na realizację cztery lata.

łódź, sala koncertowa, now biuro architektoniczne
Nowy gmach sali koncertowej łódzkiej Akademii Muzycznej
NOW - biuro architektoniczne

 

 

Po latach oczekiwań stało się. Pierwsze kroki w kierunku rozpoczęcia budowy podjęte. Inwestycja ma być duża. Przewiduje się, że pochłonie około 5 milionów euro, dlatego też zgodnie z unijnymi wymogami przetarg ogłoszono w całej Unii Europejskiej. Projekt ma duże znaczenie dla uczelni i miasta. Wraz z nowym budynkiem dydaktycznym Filmówki został rekomendowany przez ministra kultury w ramach pakietu "Infrastruktura szkolnictwa artystycznego", z którego otrzyma dofinansowanie. 

 

 

Konkurs na koncepcję architektoniczną rozstrzygnięto w 2005 roku. Wygrało łódzkie biuro architektoniczne NOW z projektem autorstwa Włodzimierza Nowakowskiego. Zwycięska propozycja to architektura bez fajerwerków, prosta i skromna. Bryła pokryta jasnym kamieniem składa się z wielu jednolitych powierzchni, które przełamują rozliczne przeszklenia. Największe z nich znajduje się w frontalnej części budynki. Foyer połączone z szatnią i bufetem dla gości to duża otwarta przestrzeń - przeszklenia na suficie oraz na całej długości ściany nie tylko wprowadzają do wnętrza dużo naturalnego światła, ale nadają bryle lekkości.  Budynek ma mieć powierzchnię 4,3 tys. m.kw, z czego większość miejsca zajmie sala koncertowa z widownią dla 250 osób oraz sceną, która pomieści 80 muzyków i drugie tyle chórzystów . Sala ma być przystosowana do dużych koncertów symfonicznych i spektakli operowych oraz występów studentów wydziału wokalno - aktorskiego. W gmachu znajdować się będą również sale prób, garderoby, studia nagrań i reżyserii dźwiękowej przygotowane do transmisji internetowej, gabinety muzykoterapii, pomieszczenia dydaktyczne i socjalne oraz magazyny na instrumenty. Projekt obejmuje także zagospodarowanie terenu wokół budynku - powstanie parking, skwer oraz elementy małej architektury.

 

 

 

 

 

Sala koncertowa łódzkiej Akademii Muzycznej stanie na działce o powierzchni 6 tys. m.kw. przy skrzyżowaniu ul. Żubardzkiej i al. Włókniarzy. Nowy gmach zostanie połączony z akademikiem uczelni, który znajduje się w tym miejscu. Wyniki przetargu na budowę budynku poznamy we wrześniu. Wykonawca będzie miał dwa lat na zrealizowanie projektu.

 

 

buma

 

 

Zobacz także:

 

 

Hiszpańska sala koncertowa w Toruniu

 

MUMTH - teatr muzyczny projektu UN Studio

 

DR Concert Hall - błękitny meteor Jeana Nouvela

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Koncertowa architektura z Łodzi