Pawilon wystawienniczy będzie wizytówką miasta
- Zdecydowaliśmy się na bardzo odważną architekturę, bo chcemy być postrzegani jako miasto bardzo nowoczesne - mówią władze Żor. Projekt ognistego pawilonu, który ma stanąć tuż przy wjeździe do miasta, pochodzi z pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.






W Żorach, tuż przy wjeździe do miasta, powstanie pawilon wystawienniczo-promocyjny, który ma stać się wizytówką miasta. Nieregularny, dynamiczny w kształcie budynek ma służyć jako miejsce prezentowania ofert dla inwestorów.
O zaprojektowanie budynku magistrat poprosił katowicką pracownię Barbary i Oskara Grąbczewskich OVO Grąbczewscy Architekci. Oboje trafili niedawno na ułożoną przez chicagowskie Muzeum Architektury listę 40 najbardziej obiecujących młodych architektów europejskich.
Projektując pawilon, zdecydowali się odwołać do historii Żor zapisanej w nazwie miasta. - Nazwa wskazuje, że Żory powstały na terenie po wypalonym lesie. Postanowiliśmy pójść tą drogą i zaprojektować budynek w formie płomienia - mówi Oskar Grąbczewski.
Pawilon będzie się składał z trzech falujących ścian połączonych przeszkleniami i układających się w rzeźbiarską kompozycję. Elewacja będzie obłożona miedzianą blachą, która połyskując w słońcu, da wrażenie palącego się ognia. Pawilon stanie na nasypie, żeby był bardziej widoczny.
Przestrzeń wewnątrz budynku ma mocno kontrastować ze spektakularną elewacją. - Całość będzie oparta na konstrukcji żelbetowej. Zdecydowaliśmy się na nią także dlatego, że każda inna wymagałaby położenia wewnątrz budynku tynków. Beton może zostać w stanie surowym - mówi Grąbczewski.
Iwona Sobczyk
źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI