Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pawilon wystawienniczy będzie wizytówką miasta

Iwona Sobczyk

- Zdecydowaliśmy się na bardzo odważną architekturę, bo chcemy być postrzegani jako miasto bardzo nowoczesne - mówią władze Żor. Projekt ognistego pawilonu, który ma stanąć tuż przy wjeździe do miasta, pochodzi z pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.

OVO Grąbczewscy Architekci, flame, pawilon, polska, żory
FLAME - pawilon wystawienniczo-promocyjny w Żorach zaprojektowany przez OVO Grąbczewscy Architekci
Źródło: OVO Grąbczewscy Architekci

 

 

W Żorach, tuż przy wjeździe do miasta, powstanie pawilon wystawienniczo-promocyjny, który ma stać się wizytówką miasta. Nieregularny, dynamiczny w kształcie budynek ma służyć jako miejsce prezentowania ofert dla inwestorów.

 

 

O zaprojektowanie budynku magistrat poprosił katowicką pracownię Barbary i Oskara Grąbczewskich OVO Grąbczewscy Architekci. Oboje trafili niedawno na ułożoną przez chicagowskie Muzeum Architektury listę 40 najbardziej obiecujących młodych architektów europejskich.

 

 

Projektując pawilon, zdecydowali się odwołać do historii Żor zapisanej w nazwie miasta. - Nazwa wskazuje, że Żory powstały na terenie po wypalonym lesie. Postanowiliśmy pójść tą drogą i zaprojektować budynek w formie płomienia - mówi Oskar Grąbczewski.

 

 

Pawilon wystawienniczy w ŻorachPawilon wystawienniczy w Żorach będzie jak płomień

 

 

Pawilon będzie się składał z trzech falujących ścian połączonych przeszkleniami i układających się w rzeźbiarską kompozycję. Elewacja będzie obłożona miedzianą blachą, która połyskując w słońcu, da wrażenie palącego się ognia. Pawilon stanie na nasypie, żeby był bardziej widoczny.

 

 

Przestrzeń wewnątrz budynku ma mocno kontrastować ze spektakularną elewacją. - Całość będzie oparta na konstrukcji żelbetowej. Zdecydowaliśmy się na nią także dlatego, że każda inna wymagałaby położenia wewnątrz budynku tynków. Beton może zostać w stanie surowym - mówi Grąbczewski.

 

Czytaj więcej 

 

Iwona Sobczyk

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

Zobacz także:

 

Laureaci Europe 40 under 40

 

Pawilony na Expo 2012 w Szanghaju

 

Wywiad BRYŁY: Tamizo

 

Skomentuj:

Pawilon wystawienniczy będzie wizytówką miasta