Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gehry zaprojektuje dla Łodzi

Monika Wasilewska

Frank Gehry podpisał z miastem umowę na opracowanie koncepcji Centrum Festiwalowo-Kongresowego "Camerimage Łódź Center". Czy w sercu Łodzi stanie budynek zaprojektowany przez star-architekta?

Muzeum Guggenheima, Bilbao, Hiszpania, Frank O. Gehry
- Centrum kongresowe będzie dla Bydgoszczy niczym Muzeum Guggenheima dla Bilbao - stwierdził Żydowicz
źródło: e-architect

 

 

Obiekt będzie jednym z elementów Nowego Centrum Łodzi, które powstanie w rejonie dworca Łódź-Fabryczna (ten ma być przeniesiony pod ziemię) oraz zabytkowej elektrociepłowni EC1 przy ul. Targowej. Nowoczesny budynek ma służyć organizacji festiwali, zjazdów i dużych konferencji. Obok części niekomercyjnej mieszczącej sale projekcyjne i infrastrukturę festiwalową znajdzie się komercyjna z centrum kongresowym, hotelem, miejscami dla handlu, usług i rozrywki.

 

 

Gehry był w Łodzi przez kilka godzin w lutym 2008 r., oglądał wtedy teren wokół EC1, ale nie doszło do porozumienia z miastem. Do Los Angeles jeździł Marek Żydowicz, szef festiwalu Plus Camerimage i prowadził negocjacje, które doprowadziły do zawarcia umowy.Camerimage Łódź Center, spółka która jest odpowiedzialna za wybudowanie Centrum Festiwalowo-Kongresowego sfinansuje koncepcję architektoniczną. Bo Frank Gehry nie buduje tanio. - Za koncepcję i honorarium Gehry'ego będziemy musieli zapłacić 1,5 mln dolarów. Potem zostanie przygotowany projekt budowlany i wykonawczy. To około 15 mln dolarów - wylicza Włodzimierz Tomaszewski, wiceprezydent Łodzi. - Budowa obiektu z pewnością przekroczy 100 mln dolarów.

 

 

Jak będzie wyglądało centrum festiwalowe wg Franka Gehry'ego dowiemy się jeszcze w tym roku. Być może koncepcję uda się już zaprezentować podczas festiwalu Plus Camerimage, czyli na początku grudnia.

 

 


Urodzony w 1929 r. w Toronto Frank Gehry (jego matka pochodziła z Łodzi) zapoczątkował szkołę, związaną z południową Kalifornią, której przedstawiciele szukali źródła inspiracji w sztuce współczesnej i która charakteryzuje się rozbiciem bryły architektonicznej, zróżnicowaniem materiałów i kształtu w obrębie jednego obiektu. Jego sztandarowa realizacja to otwarte w 1998 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Guggenheima w Bilbao, które stało się celem turystycznych pielgrzymek. Specjalnością Gehry'ego stały się muzea i obiekty związane z kulturą: kalifornijskie Aerospace Museum w Santa Monica, Muzeum Dziecięce w Bostonie, Sala koncertowa im. Walta Disneya w Los Angeles. Gehry zaprojektował też butelkę Wyborowej.

 

 

 

Czytaj więcej

 

 

Monika Wasilewska

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Frank Gehry w Łodzi

 

Frank Gehry i jego 3 hektary dekonstrukcji

 

Filmówka z Centrum Nowych Mediów

 

 

Skomentuj:

Gehry zaprojektuje dla Łodzi