Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trzeba pałacyzować!

gw

G. Michał Murawski, antropolog architektury z Anglii, ogłosił światu, że wie, jak zaprowadzić ład w stołecznej urbanistyce i architekturze, a przy okazji oswoić socrealistycznego wampira z pl. Defilad.

"Spałacyzowane" Muzeum na pl. Defilad
"Spałacyzowane" Muzeum na pl. Defilad
materiały prasowe

 

 

 

Wskazuje na Stadion Narodowy "totalnie wyabstrahowany od kontekstu, otoczenia", który "sterczy makabrycznie nad pozostałościami starej bryły Stadionu Dziesięciolecia". I proponuje prosty zabieg pałacyzujący - zawieszenie nad Euro koszem i murawą megalampy. Takiej jak największe żyrandole z PKiN.

 

 

Pałacyzacja miniwieży Libeskinda polegałaby na dodaniu na szczycie jej szkieletu pęku kolumn i wykorzystaniu żelbetowej konstrukcji do rozwieszania portretu patrona PKiN, czyli Józefa Stalina.

 

 

Antropolog architektury nie oszczędził też budynku, który jako pierwszy ma stanąć przy pl. Defilad. ?Najbardziej wzbudza grozę zadufany kalwinizm Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w pseudowyrafinowany sposób próbujący >ignorować

 

 

Jaki wniosek płynie z idei pałacyzacji? Że ma ona dokładnie taki sam wpływ na ścisłe centrum jak kolejne wersje planów zagospodarowania przygotowywane w urzędzie architekta miasta. Żaden. Ale można się przynajmniej uśmiechnąć.

 

 

 

Dariusz Bartoszewicz

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

Czytaj więcej

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Stop wyburzaniu!

 

Muzeum Wojska Polskiego

 

Budownictwo społeczne w wydaniu JEMS 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Trzeba pałacyzować!