Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trzeba pałacyzować!

gw

G. Michał Murawski, antropolog architektury z Anglii, ogłosił światu, że wie, jak zaprowadzić ład w stołecznej urbanistyce i architekturze, a przy okazji oswoić socrealistycznego wampira z pl. Defilad.

Wskazuje na Stadion Narodowy "totalnie wyabstrahowany od kontekstu, otoczenia", który "sterczy makabrycznie nad pozostałościami starej bryły Stadionu Dziesięciolecia". I proponuje prosty zabieg pałacyzujący - zawieszenie nad Euro koszem i murawą megalampy. Takiej jak największe żyrandole z PKiN.

Pałacyzacja miniwieży Libeskinda polegałaby na dodaniu na szczycie jej szkieletu pęku kolumn i wykorzystaniu żelbetowej konstrukcji do rozwieszania portretu patrona PKiN, czyli Józefa Stalina.

Antropolog architektury nie oszczędził też budynku, który jako pierwszy ma stanąć przy pl. Defilad. ?Najbardziej wzbudza grozę zadufany kalwinizm Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w pseudowyrafinowany sposób próbujący >ignorować

Jaki wniosek płynie z idei pałacyzacji? Że ma ona dokładnie taki sam wpływ na ścisłe centrum jak kolejne wersje planów zagospodarowania przygotowywane w urzędzie architekta miasta. Żaden. Ale można się przynajmniej uśmiechnąć.

Dariusz Bartoszewicz

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

    Więcej o:

Skomentuj:

Trzeba pałacyzować!