Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Druga linia metra

red

Centralny odcinek drugiej linii warszawskiego metra ma być gotowy w 2013 roku. Do tego czasu ma powstać 7 stacji: Dworzec Wileński, Stadion, Powiśle, Nowy Świat, Świętokrzyska, Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego. Zobacz wizualizacje >>  

Tak ma wyglądać Stacja Powiśle
Tak ma wyglądać Stacja Powiśle
AMC - Andrzej Chołdzyński, Metroprojekt

 

 

Metro zbuduje włosko-turecko-polskie konsorcjum Astaldi. Umowę z nim warszawski ratusz podpisał 28 października. Inwestycja, która ma kosztować 4,1 mld. złotych połączy Dworzec Wileński z rondem Daszyńskiego. Francesco Paolo Scaglione, szef Astaldi w Europie Centralnej i Wschodniej, zapowiada, że równocześnie zacznie się budowa wszystkich siedmiu stacji. Niestety, techniką odkrywkową. Oznacza to, że wiele ruchliwych odcinków ulic i skrzyżowań na wiele miesięcy zostanie wyłączonych z ruchu. Na sześciokilometrowym odcinku powstaną stacje: Dworzec Wileński, Stadion, Powiśle, Nowy Świat, Świętokrzyska (na przecięciu z pierwszą linią), Rondo ONZ i Rondo Daszyńskiego.

 

 

 Stacja Dworzec Wileński

 

Na ścianach stacji zostaną zamontowane skoordynowane ze sobą monitory, których wspólnie utworzą ekran długi na 140 m. W momencie wjazdu pociągu będzie on wyświetlał nazwę stacji napisaną kolorowymi literami zaprojektowanymi przez wybitnego polskiego malarza Wojciecha Fangora. Gdy pociągu nie będzie na peronie, na ekranach będzie wyświetlany obraz z... ulicy nad stacją. Pasażerowie będą więc widzieć co się dzieje na zewnątrz, zanim wyjadą na powierzchnię.

 

 Stacja Dworzec Wileński z granatowym falującym stropem. Na ścianie wyświetla się widok na liceum Władysława IV i pocztę na rogu Targowej i al. "Solidarności"

 

Według autora pomysłu architekta Andrzeja Chołdzyńskiego na ekranach będą też wyświetlane zdjęcia i filmy z najatrakcyjniejszych miejsc stolicy.

 

 

AR

źródło: Gazeta Wyborcza

 

Zobacz także:

 

Trzy ostatnie stacje metra

 

Plac Wilsona najlepszy na świecie

 

Nowa ambasada w Warszawie

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Druga linia metra