Chopin na swoim
W 200. rocznicę urodzin Chopina każdy patriota powinien obowiązkowo odwiedzić miejsca związane z najwybitniejszym polskim kompozytorem. Kończą się prace nad Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a już 1 marca odbędzie się wielkie otwarcie. Na melomanów, także tych architektonicznych czeka też zupełnie nowa twarz Żelazowej Woli.
Centrum Chopinowskie
8-kondygnacyjny nowoczesny budynek przy ul. Tamka 43 w Warszawie mieści Centrum Chopinowskie. Projekt lubelskiej pracowni Stelmach i Partnerzy zakłada zarówno część publiczną, jak i powierzchnie biurowe. Obiekt powstał w miejscu XIX-wiecznej kamienicy Anasińskiego, dlatego też dolna część budynku nawiązuje do historycznej fasady. Był to jeden z wymogów konserwatora zabytków. Współczesna, transparentna elewacja otulona historyzującą fasadą nadaje budynkowi symbolizmu tak jak ponadczasowa muzyka Chopina.
Na poziomie parteru znajduje się hall wejściowy mieszczący recepcję, informację turystyczną i kawiarnię. Na poziomie pierwszego piętra zaprojektowano salę wielofunkcyjną na 80 osób i restaurację. Na poziomie -2 umieszczono pomieszczenia techniczne oraz zaplecze gastronomiczne. Na poziomie -1 znalazły się: magazyny Biblioteki, Fototeki i Fonoteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz zespół sanitariatów. Poziom +2 przeznaczono na czytelnię oraz biura dla pracowników Biblioteki. Kondygnacje od +3 do +7 mieszczą powierzchnie biurowe dla pozostałych działów Instytutu oraz innych instytucji muzycznych i chopinowskich, m.in. Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, Polskiej Rady Muzycznej, Fundacji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina oraz Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich.
Budowa wielofunkcyjnego centrum pochłonęła 36 mln zł.
Muzeum Chopina
Muzeum Chopina to kolejna inwestycja związana z obchodami 200. rocznicy urodzin Chopina. Mieszczące się w Zamku Ostrogskich tuż obok Centrum Chopinowskiego przeszło kompletną metamorfozę. Ze skromnej placówki muzealnej przekształciło się w nowoczesne centrum muzealno-edukacyjne na światowym poziomie. Pracownia projektowa Grzegory & Partnerzy ARCHITEKCI wykonała wielobranżowy projekt budowlany i wykonawczy przebudowy i zmiany sposobu użytkowania części pomieszczeń Zamku. Obiekt jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Piwnice, mieszczące dotychczas Bibliotekę Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zaadaptowano na dodatkową powierzchnię ekspozycyjną oraz salę koncertową. Wystawę 430 eksponatów przygotowała renomowana mediolańska pracownia projektowa Migliore & Servetto.
Multimedialna ekspozycja ma być jedną z najbardziej zaawansowanych wystaw muzealnych w Polsce. By przybliżyć genialną sylwetkę Chopina pomyślano o każdej grupie docelowej. Jest więc pokój dla najmłodszych melomanów, gdzie maluchy mogą oglądać filmy muzyczne i zekranizowaną legendę o złotej kaczce, której historia związana jest z podziemiami zamku. Interaktywne ścieżki z komentarzami adresowane do dorosłych, dzieci i prawdziwych melomanów pomogą każdemu stworzyć swoją własną wycieczkę przez życie kompozytora. A to właśnie ono wyznaczyło podział na poszczególne sale wystawowe: Żelazowa Wola, Warszawa w czasach Chopina, Salon Mikołaja Chopina, Salon paryski, Kobiety, Nohant, Europejskie podróże, Osobowość i Śmierć.
Paradoksalnie za swojego życia Chopin nigdy nie gościł w zamku, bo wówczas okolica była uważana za niebezpieczną. Dziś zmodernizowana budowla będzie tętnić muzyką kompozytora, bowiem cała ekspozycję wzbogacają multimedia i głośniki, cisza ma panować jedynie w ostatniej sali Śmierci.
W lipcu 2009 roku ruszyła budowa podziemnego korytarza łączącego Muzeum Chopina w Zamku Ostrogskich z budynkiem Centrum Chopinowskiego.
Żelazowa Wola
Wyruszając śladami Chopina nie sposób nie odwiedzić Żelazowej Woli. To właśnie tam urodził się kompozytor. Miejsce często odwiedzane przez melomanów z całego świata już niebawem będzie mogło poszczycić się w pełni odrestaurowanym zespołem dworsko-parkowym. Zakupiono również dodatkową działkę, dzięki któremu możliwa była rozbudowa dworu i parku. I tak powstał wielofunkcyjny ośrodek muzealno-turystyczny. Nad projektem czuwa pracownia architektoniczna Stelmach i Partnerzy - ta sama, która zaprojektowała Centrum Chopinowskie w Warszawie.
Ciekawie zaaranżowana część muzealna zyska właściwą oprawę w postaci profesjonalnego centrum recepcyjnego, sklepiku połączonego z księgarnią, restauracji i kawiarni w oranżerii oraz wielofunkcyjnej sali koncertowej. W parku znajdzie się również miejsce na częściowo zadaszony amfiteatr. Wielofunkcyjny i nowoczesny obiekt w końcu stanie się godnym miejscem naszej polskiej dumy i z pewnością przyciągnie jeszcze więcej turystów z całego świata.
Prace budowlane postępują zgodnie z planem, a oddanie całego obiektu do użytku planowane jest na wiosnę 2010 roku. Rewitalizacja i rozbudowa w Żelazowej Woli pochłonęła największe środki - 55,6 mln zł.
- Więcej o:
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica