Miasteczko Wilanów w finale konkursu Urban Land Institute
Warszawskie Miasteczko Wilanów znalazło się w czołówce międzynarodowego konkursu Urban Land Institute (ULI). By dotrzeć do finału "Miasteczko" musiało pokonać kilkudziesięciu przeciwników z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.















Nagroda stanowi część programu Institute's Awards for Excellence zapoczątkowanego w 1979 r. w oparciu o przekonanie ULI, iż wybitne osiągnięcia związane z użytkowaniem i zagospodarowaniem terenów powinny być dostrzegane i nagradzane. Urban Land Institute przyznaje nagrody nie tylko za sam projekt, ale także za jego realizację. Nad wyłonieniem zwycięzców pracuje sieć profesjonalistów. którzy pracują na rzecz kształtowania lepszej przestrzeni miejskiej i poprawy jakości życia mieszkańców współczesnych miast.
Znalezienie się w czołówce konkursu jest porównywalne z "nominacją do Oskara", bowiem do finału docierają jedynie projekty najwyższej klasy. Ostatecznie zakwalifikowano do niego 14 obiektów spośród 43 zgłoszeń z 17 krajów. Budynki posiadają różne funkcje i przeznaczenie. Są to min. centra handlowe i rozrywki np. Istinye Park w Turcji; nowe osiedla np. Yas Island Development w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Abu Zabi; obiekty biurowe np. Opernturm w Niemczech we Frankfurcie czy Eos Generali we Francji w Paryżu; obiekty kulturalne np. teatr Mumuth Music Theatre w Austrii w Graz. Projekty podczas wstępnego procesu selekcji były analizowane pod kątem spełniania wymagających kryteriów takich jak innowacyjność, tworzenie wartości dodanej dla społeczności lokalnej, ochrona środowiska, dochodowość czy partnerstwo publiczno-prywatne.
ULI uznało Miasteczko Wilanów za wyjątkowe między innymi dlatego, że jest to obecnie największa nowopowstała dzielnica miasta w Europie centralnej i wschodniej. Osiedle skupia już ok. 10 tys. mieszkańców na 169 hektarach powierzchni. Co ciekawe osiedle zostało zaprojektowane wyłącznie z funduszy prywatnych, bez pomocy finansowej sektora publicznego. Jest to sytuacja niespotykana w przypadku realizacji tego typu projektów. Osiedle ma charakter otwarty. Niemal na całej powierzchni nie ma ogrodzeń, których stawianie jest aktualnie często spotykaną tendencją, jeśli mowa o realizacji nowych projektów w Polsce.
Miasteczko jest aktualnie w ok. 60% zrealizowane. Jego mieszkańcy oczekują budowy części handlowej i poprawy infrastruktury drogowej. Mimo faktu, iż nadal nie ma tu funkcjonujących publicznych szkół i przedszkoli, jury konkursu miało na uwadze, iż są one zaplanowane a teren na ich budowę zakupiony przez Miasto St. Warszawy. Pierwsze etapy budowy (boisko Orlik) mają być już wkrótce rozpoczęte. Prywatne przedszkole Akademia Uśmiechu jest już niemal wybudowane, a Al. Rzeczypospolitej, która będzie stanowiła główną ulicę ma być ukończona w czerwcu 2010 roku.
Jury doceniło także, że budynki wchodzące w skład kompleksu zaprojektowało kilkanaście polskich biur architektonicznych jest to, więc polski produkt a nie kalka zachodniego osiedla. Budynkami wyróżniającymi Miasteczko jest Świątynia Opatrzności Bożej będąca jego częścią oraz szpital Medicover. Autorem koncepcji urbanistycznej Miasteczka Wilanów i nadzoru nad realizacją w latach 2000-2008 jest Guy Perry, urbanista i architekt francusko-amerykańskiego pochodzenia, wykładowca MIT oraz Harwardu. Perry stoi na czele pracowni architektoniczno-planistycznej Investment Environments (IN-VI).
- Więcej o:
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use