Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miasteczko Wilanów w finale konkursu Urban Land Institute

red.

Warszawskie Miasteczko Wilanów znalazło się w czołówce międzynarodowego konkursu Urban Land Institute (ULI). By dotrzeć do finału "Miasteczko" musiało pokonać kilkudziesięciu przeciwników z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Nagroda stanowi część programu Institute's Awards for Excellence zapoczątkowanego w 1979 r. w oparciu o przekonanie ULI, iż wybitne osiągnięcia związane z użytkowaniem i zagospodarowaniem terenów powinny być dostrzegane i nagradzane. Urban Land Institute przyznaje nagrody nie tylko za sam projekt, ale także za jego realizację. Nad wyłonieniem zwycięzców pracuje sieć profesjonalistów. którzy pracują na rzecz kształtowania lepszej przestrzeni miejskiej i poprawy jakości życia mieszkańców współczesnych miast.

Znalezienie się w czołówce konkursu jest porównywalne z "nominacją do Oskara", bowiem do finału docierają jedynie projekty najwyższej klasy. Ostatecznie zakwalifikowano do niego 14 obiektów spośród 43 zgłoszeń z 17 krajów. Budynki posiadają różne funkcje i przeznaczenie. Są to min. centra handlowe i rozrywki np. Istinye Park w Turcji; nowe osiedla np. Yas Island Development w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Abu Zabi; obiekty biurowe np. Opernturm w Niemczech we Frankfurcie czy Eos Generali we Francji w Paryżu; obiekty kulturalne np. teatr Mumuth Music Theatre w Austrii w Graz. Projekty podczas wstępnego procesu selekcji były analizowane pod kątem spełniania wymagających kryteriów takich jak innowacyjność, tworzenie wartości dodanej dla społeczności lokalnej, ochrona środowiska, dochodowość czy partnerstwo publiczno-prywatne.

ULI uznało Miasteczko Wilanów za wyjątkowe między innymi dlatego, że jest to obecnie największa nowopowstała dzielnica miasta w Europie centralnej i wschodniej. Osiedle skupia już ok. 10 tys. mieszkańców na 169 hektarach powierzchni. Co ciekawe osiedle zostało zaprojektowane wyłącznie z funduszy prywatnych, bez pomocy finansowej sektora publicznego. Jest to sytuacja niespotykana w przypadku realizacji tego typu projektów. Osiedle ma charakter otwarty. Niemal na całej powierzchni nie ma ogrodzeń, których stawianie jest aktualnie często spotykaną tendencją, jeśli mowa o realizacji nowych projektów w Polsce.

Miasteczko jest aktualnie w ok. 60% zrealizowane. Jego mieszkańcy oczekują budowy części handlowej i poprawy infrastruktury drogowej. Mimo faktu, iż nadal nie ma tu funkcjonujących publicznych szkół i przedszkoli, jury konkursu miało na uwadze, iż są one zaplanowane a teren na ich budowę zakupiony przez Miasto St. Warszawy. Pierwsze etapy budowy (boisko Orlik) mają być już wkrótce rozpoczęte. Prywatne przedszkole Akademia Uśmiechu jest już niemal wybudowane, a Al. Rzeczypospolitej, która będzie stanowiła główną ulicę ma być ukończona w czerwcu 2010 roku.

Jury doceniło także, że budynki wchodzące w skład kompleksu zaprojektowało kilkanaście polskich biur architektonicznych jest to, więc polski produkt a nie kalka zachodniego osiedla. Budynkami wyróżniającymi Miasteczko jest Świątynia Opatrzności Bożej będąca jego częścią oraz szpital Medicover. Autorem koncepcji urbanistycznej Miasteczka Wilanów i nadzoru nad realizacją w latach 2000-2008 jest Guy Perry, urbanista i architekt francusko-amerykańskiego pochodzenia, wykładowca MIT oraz Harwardu. Perry stoi na czele pracowni architektoniczno-planistycznej Investment Environments (IN-VI).

    Więcej o:

Skomentuj:

Miasteczko Wilanów w finale konkursu Urban Land Institute