Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum II Wojny Światowej - protest w sprawie wyników

red

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej oddaliło protest dotyczący wyników konkursu architektonicznego na siedzibę muzeum. Krakowska pracownia projektowa K3 Architekci, która złożyła protest, zapowiada złożenie zażalenia, dołączy do niej warszawska pracownia Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci.

Protestująca firma z Krakowa żąda unieważnienia konkursu powołując się m.in. na fakt, że kilka dni przed ogłoszeniem wyników w Muzeum II Wojny Światowej przypadkowo zniszczono koperty, umożliwiające identyfikację autorów czterech prac. Muzeum poprosiło jednocześnie wszystkie firmy o ponowne przesłanie kopert.

Jak się później okazało, jedna z zaginionych kopert zawierała dane dotyczące zwycięskiej pracy przygotowanej przez Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni. Według protestującej pracowni, nieprawidłowości te świadczą o złamaniu anonimowości konkursu.

Kolejnym z zarzutów krakowskich architektów jest też zasiadanie w jury konkursowym pracownika Katedry Architektury Służby Zdrowia Politechniki Gdańskiej, gdzie zatrudniony jest też współautor zwycięskiego projektu.

Dodatkowym zarzutem przeciwko zwycięskiej pracy jest fakt, że projekt ten zakłada wybudowanie kładki w pobliżu muzeum, czego nie przewidywały warunki konkursu.

Jak wyjaśnił wicedyrektor muzeum Piotr Majewski, protest krakowskiej firmy K3 został oddalony ze względu na jego bezzasadność.

Piotr Chuchacz z pracowni K3 zapowiada jednak, że jego pracownia odwoła się od oddalającej protest decyzji dyrekcji muzeum do Urzędu Zamówień Publicznych. - Mamy na to czas do soboty - wyjaśnił architekt dodając, że do protestu złożonego przez jego pracownię dołączyła też inna firma - warszawska pracownia Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci, która zajęła drugie miejsce w konkursie.

Na wniosek jednego z uczestników konkursu postępowanie wyjaśniające prowadzi też gdańska prokuratura. Dotyczy ono zagubienia kodów identyfikacyjnych prac i w związku z tym możliwości złamania zasady anonimowości.

 

Przypomnijmy:

Na konkurs wpłynęło prawie 130 prac z kilkudziesięciu krajów. Werdykt jury ogłoszono 1 września. Prace oceniało międzynarodowe jury, w skład którego weszli architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, a także dyrektor Museum of London Jack Lohman, artysta grafik Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda.

Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej w Gdańsku. Jego budowa rozpocznie się w 2012 roku, a zakończy 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Źródło PAP

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum II Wojny Światowej - protest w sprawie wyników