Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocean w środku Wrocławia, już za 3 lata!

fred

Za trzy lata wrocławskie zoo stanie się jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Oprócz eleganckiego pawilonu wejściowego, architekci z pracowni Fabryka Projektowa ArC2 przygotowali projekt Afrykarium, w którym powstanie dżungla i basen z rekinami.

Afrykarium - do basenu z rybami żyjącymi w Kanale Mozambickim ma być sprowadzonych od 12 do 16 rekinów
Afrykarium - do basenu z rybami żyjącymi w Kanale Mozambickim ma być sprowadzonych od 12 do 16 rekinów
Materiały biura projektowego ArC2

Szczególnie w sezonie wiosenno-letnim widok trzystumetrowych kolejek przed wrocławskim Zoo nikogo już nie dziwi. Chętni zoologicznych wrażeń mają do dyspozycji tylko dwie kasy.

Nowa strefa wejściowa będzie wizytówką wrocławskiego Zoo, które w najbliższych latach przejdzie gruntowną modernizację. Opracowania koncepcji podjęli się architekci z pracowni Fabryka Projektowa ArC2. Główny nacisk położyli nie tyle na proste zwiększenie liczby okienek z kasami, co przede wszystkim na publiczną dostępność - dzięki której ogród "wciągnie" gości do swojej przestrzeni.

Nowoczesny pawilon wejściowy

- Podstawa w tym projekcie to funkcja. Ta strefa musi być funkcjonalna, przepustowa. Ludzie nie mogą czekać w kolejkach - podkreśla Mariusz Szlachcic jeden z głównych architektów i współwłaściciel ArC2. - Dlatego chcieliśmy by brama weszła w strefę publiczną, by nawet po zamknięciu zoo można się tam było poruszać.

Zabytkowa brama Richarda Konwiarza z 1936 roku zostanie odrestaurowana i otwarta na stałe, a zaraz po jej przekroczeniu odwiedzający będą korzystać z zaproponowanej przez architektów przyjaznej "strefy bezpiecznej" i nowoczesnego pawilonu wejściowego. Ale najważniejsze, że pomiędzy jej filarów znikną kraty broniące dzisiaj dostępu do zoo. Oczywiście na swoim miejscu pozostanie kultowy neon lew, który nadal będzie witał odwiedzających zoo.

Afrykarium

Nowoczesny pawilon wejściowy swą formą nawiązywać będzie do słynnego już projektu Afrykarium (również z pracowni ArC2), którego największą atrakcją będzie basen z rekinami. Czarna bryła pawilon, w którym obejrzymy zwierzęta zamieszkujące pięć obszarów wodnych Afryki, będzie masywna i bez zbędnych detali. Wszystko zadzieje się we wnętrzach pełnych roślinności i kolorów.

Oba projekty dla wrocławskiego zoo są ze sobą spójne. Strefa wejściowa do zoo znajduje się na osi, którą stworzy budynek Afrykarium wraz z Halą Stulecia znajdująca się po drugiej stronie ulicy Wróblewskiego. By zapraszać zwiedzających do wnętrza oceanarium architekci umiejscowili jego główne wejście w podcieniu stworzonym we frontowej elewacji budynku. Teraz niczym wyjętą szufladę oddadzą "zabrany" prostopadłościan właśnie jako pawilon przy bramie wejściowej.

Schemat założenia architektonicznego

- Sądzę, że wszyscy docenią tę architektoniczną konsekwencję - mówi arch. Mariusz Szlachcic - Obydwa obiekty będą ze sobą korespondowały także wykończeniem elewacji wykonanej z polerowanego czarnego betonu.

Prawdopodobna data rozpoczęcia budowy nowego pawilonu wejściowego i renowacji zabytkowej bramy to, podobnie jak w przypadku Afrykarium, koniec roku 2011.

Zobacz także:

Głowa do góry, ku pięknu architektury

Sky Tower na półmetku

Szklany pawilon przy Hali Stulecia

Skomentuj:

Ocean w środku Wrocławia, już za 3 lata!