Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Modernistyczny biurowiec Leykama odzyskuje dawny blask

luidi

W centrum Warszawy, przy ul. Wspólnej 62 trwają prace remontowe i adaptacyjne na ekskluzywne biura dawnego budynku prezydium rządu Bolesława Bieruta. Pełna rozmachu inwestycja ulokowana jest w gmachu autorstwa wybitnego architekta Marka Leykama.

Historia budynku jest intrygująca: na zlecenie komunistycznych władz, w okresie stalinizmu powstał obiekt inspirowany florenckimi renesansowymi domami bankierów, nakryty futurystyczną kopułą. Autorem tej udanej realizacji jest Marek Leykam - wybitny architekt, który na koncie ma m. in. Dom Towarowy Okrąglak w Poznaniu i jako współautor: Stadion X-Lecia.

Należąca do Kulczyk Holding spółka Euro Invest prowadzi remont obiektu, mający na celu stworzenie ekskluzywnych powierzchni biurowych klasy A+. Szacowany koszt inwestycji, to 60 mln zł, termin oddania: jesień 2011 roku.

Charakterystyczny obiekt, wyróżniający się zdyscyplinowanym podziałem elewacji, wyrazistym gzymsem wieńczącym i kopułą z iluminatorami zyska subtelną oprawę oświetleniową i eleganckie, wyszukane wnętrze. Główną atrakcją jest już teraz - z towarzyszeniem gmatwaniny rusztowań - wewnętrzny dziedziniec - patio. Otaczająca go kolumnada przywodzi na myśl krużganki na Wawelu. Pod stropem parteru znajdzie się owalna, dwukondygnacyjna sala konferencyjna, sklepiona żebrami przypominającymi gigantyczną kopułę. To dawny schron dla rządu, a w latach '90 - siedziba znanego klubu i dyskoteki Ground Zero.

Inwestycja zwraca uwagę zarówno rozmachem, jak i dyscypliną projektową oraz poszanowaniem pierwotnej architektury. Zachowana jest bryła, elewacja, wysokość. Wszystkie urządzenia techniczne ukryte są przed wzrokiem obserwatorów - również na zewnątrz budynku. Jego bryły nie oszpeca żadna współczesna nadbudowa - ta zaprojektowana przez Leykama w formie kopuły wydaje się być wystarczająco odważna i ekstrawagancka. Inwestor zapewnia, że oferta powierzchni biurowych będzie wyjątkowo komfortowa, nowoczesna i ekskluzywna. Architektura i historia budynku, to wartości dodane.

Pod koniec roku wnętrza przywitają najemców nowoczesną techniką, wyrafinowanym wykończeniem, eksponującym walory architektury, wygodą i rozmachem. Wszystko spięte będzie poszanowaniem twórczości Marka Leykama i historią budynku - naznaczoną nazwiskiem Bieruta, zagrożeniem wojną nuklearną i współczesną wolnością.

    Więcej o:

Skomentuj:

Modernistyczny biurowiec Leykama odzyskuje dawny blask