Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Startuje Gdyński Szlak Modernizmu

red
Gdyński Szlak Modernizmu - www.modernizmgdyni.pl

Gdynia będzie się chwalić swoim modernizmem. Postawiła na promocję przedwojennej architektury.

Gdyński Szlak Modernizmu to najnowszy pomysł miasta na promocję położonego w centrum unikatowego zespołu budynków. - Lata 20. i 30., gdy powstawała Gdynia, to specyficzny czas w architekturze, czas narodzin modernizmu. Gdynia jest jedynym miastem w Polsce, gdzie rozwijał się w sposób pełny. I jedynym w Europie, które w całości jest produktem jednej zamkniętej epoki: dwudziestolecia międzywojennego - mówi dr hab. Maria Jolanta Sołtysik, znawca gdyńskiej architektury i autorka książek na jej temat.

Gdynia do tej pory nie wykorzystywała wielkiego atutu, jakim jest skupiona w zwartej zabudowie śródmieścia modernistyczna architektura. Były tylko nieliczne publikacje na ten temat, konferencje naukowe adresowane do profesjonalistów i słabo oznakowane zabytkowe obiekty.

Ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać. - W zeszłym roku zorganizowaliśmy spacery po modernistycznej Gdyni. Zainteresowanie mieszkańców i turystów przeszło nasze najśmielsze oczekiwanie. Przyszło ponad 400 osób - opowiada dr Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków.

Dlatego miasto postanowiło pójść za ciosem. W zeszłym roku ogłosiło konkurs na stworzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, który ma stać się jednym z głównych produktów turystycznych. Konkurs wygrała Agencja Rozwoju Gdyni, która za stworzenie i dwuletnią obsługę projektu dostanie 439 tys. zł.

Jak zainteresować turystów modernistycznym szlakiem? Na razie zostały wyznaczone dwie trasy: "Ulica Świętojańska" oraz "10 Lutego - Molo Południowe". Na szlaku obok najlepszych modernistycznych obiektów znalazły się m.in. Muzeum Miasta Gdyni (część jego ekspozycji poświęcona jest modernistycznej architekturze), Mini-Muzeum w zabytkowej kamienicy przy ul. 3 Maja, a także stylowe kawiarnie (Strych, Cyganeria, Anioł), a w nich półki czytelnicze z mapkami trasy i reprintami przedwojennych gazet.

Modernistyczne zabytki można zwiedzać np. z licencjonowanym przewodnikiem. Kilkunastu z nich przeszło specjalne przeszkolenie, są przygotowani także do oprowadzania osób niepełnosprawnych i niewidomych (dla nich przygotowano modele budynków).

- Przewodnika można zamawiać w Miejskiej Informacji Turystycznej, obsługa grupowej wycieczki kosztuje około 200 zł. W samotnych spacerach przydatny będzie audioguide, który latem będzie można wypożyczyć w informacji turystycznej - dodaje Jacek Debis z ARG.

W ramach projektu zostanie zorganizowana także m.in. gra miejska "Zagadki Moderny" i konkurs na najlepsze zdjęcia modernistycznych budynków.

Więcej na stronie www.modernizmgdyni.pl

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Skomentuj:

Startuje Gdyński Szlak Modernizmu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej