Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dworzec Centralny po remoncie, z wieżą do teleportacji!

aru

W hali Dworca Centralnego w Warszawie stanęła zagadkowa konstrukcja. Wehikuł mieści dwie osoby, a podróż nim można odbyć codziennie w godzinach 12:00 - 20:00.

To instalacja achitektki i artystki Aleksandry Wasilkowskiej, która pragnie przenieść podróżnych w czasie. W niedzielę pierwsi śmiałkowie wznieśli się tajemniczym wehikułem pod sufit hali głównej:

Pomysłodawcom projektu Time Machine przyświecała idea, że sztuki można doświadczać wszędzie, a nie tylko w muzealnych salach. Dlatego zdecydowali się umieścić tę nietypową konstrukcję w miejscu, w którym panuje ciągły przepływ potencjalnych "widzów" - Instalacja stoi na dworcu, przez który przetacza się 20 milionów ludzi rocznie. Każdy może trafić na Time Machine przypadkiem i dać się porwać. - reklamuje instalację Grzegorz Piątek, kierownik artystyczny Warszawa ESK 2016.

Time Machine ma być jednocześnie symbolem zwrócenia Dworca Centralnego warszawiakom. - Kiedyś go podziwiano, potem się go wstydziliśmy. Teraz, po remoncie, znów możemy być z niego dumni. - dodaje Piątek. I rzeczywiście, ze szczytu podziwiać można odświeżoną architekturę w zupełnie nowej perspektywie.

Aleksandra Wasilkowska nazwała swoją pracę Time Machine. Do wysokiego na 9 metrów stelaża przyczepiła stare pożółkłe tablice informacyjne, zdjęte w czasie remontu z peronów. Wewnątrz zainstalowała windę, która zabiera chętnych niemal pod sufit hali głównej.

Jak pisze autorka, „czas jaki mija pomiędzy dwoma zdarzeniami nie jest jednoznacznie określony, lecz zależy od obserwatora i jego układu odniesienia. Instalacja Time Machine to wprawienie dwóch ciał w ruch. Podróżujący uwięzieni w maszynie przemierzają czasoprzestrzeń hali dworca, a czas ich podróży jest nieznany. Podróżujesz więc na własne ryzyko”.

Winda będzie działać codziennie do 2 lipca w godz. 12-20. Projekt jest elementem starań Warszawy do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na…
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Dworzec Centralny po remoncie, z wieżą do teleportacji!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej