Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli - nowe wizualizacje

fredka

Masywny budynek na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń, dwa pawilony po bokach, a pośrodku historyczny pl. Gwardii. Do tej koncepcji doszła jeszcze wieża widokowa, przypominająca wielki peryskop obrócony w stronę Wisły.

- Zaprojektowaliśmy gigantyczny budynek, bo teren inwestycji jest ogromny, a wojsko kojarzy się z monumentalizmem i demonstracją siły - tłumaczył "Gazecie" Szczepan Wroński z WXCA.

W projekcie Muzeum Wojska Polskiego, którego budowa ruszyć ma jeszcze w tym roku, zastosowano stal kortenowską o rdzawym odcieniu. Dzięki niej nowoczesne budynki będą pasować kolorystycznie do ceglanych murów XIX-wiecznej twierdzy na Żoliborzu. Za źródło inspiracji posłużyła siatka kamuflażu wojskowego, którymi maskuje się czołgi i działa. Dlatego w metalu pojawią mniejsze i większe otwory, by do środka sączyło się rozproszone światło. Zabieg perforowanej elewacji architekci zastosowali już wcześniej - w Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach.

Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego przewidziano na 2014 rok. Przewidywany w projekcie koszt inwestycji budowlanej to 400-500 mln zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli - nowe wizualizacje