Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli - nowe wizualizacje
Masywny budynek na osi al. Wojska Polskiego i Bramy Straceń, dwa pawilony po bokach, a pośrodku historyczny pl. Gwardii. Do tej koncepcji doszła jeszcze wieża widokowa, przypominająca wielki peryskop obrócony w stronę Wisły.
- Zaprojektowaliśmy gigantyczny budynek, bo teren inwestycji jest ogromny, a wojsko kojarzy się z monumentalizmem i demonstracją siły - tłumaczył "Gazecie" Szczepan Wroński z WXCA.
W projekcie Muzeum Wojska Polskiego, którego budowa ruszyć ma jeszcze w tym roku, zastosowano stal kortenowską o rdzawym odcieniu. Dzięki niej nowoczesne budynki będą pasować kolorystycznie do ceglanych murów XIX-wiecznej twierdzy na Żoliborzu. Za źródło inspiracji posłużyła siatka kamuflażu wojskowego, którymi maskuje się czołgi i działa. Dlatego w metalu pojawią mniejsze i większe otwory, by do środka sączyło się rozproszone światło. Zabieg perforowanej elewacji architekci zastosowali już wcześniej - w Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach.
Otwarcie Muzeum Wojska Polskiego przewidziano na 2014 rok. Przewidywany w projekcie koszt inwestycji budowlanej to 400-500 mln zł.
- Więcej o:
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica